PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex: Opole podpisane, ale teraz czas na dołek?

Autor: wnp.pl (TE)
06-03-2012 09:58
Polimex: Opole podpisane, ale teraz czas na dołek?

Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu. (

Fot. Andrzej Wawok)

Po podpisaniu umowy na nowe bloki w Elektrowni Opole portfel zamówień Polimeksu-Mostostalu jest wypełniony po brzegi. Jednak w najbliższych latach spółce może być trudno powtórzyć wyniki za 2011 r. Natomiast kontrakt w Opolu nie przyniesie najpewniej ponadprzeciętnej marży.

- Sentyment do spółki uległ w ostatnich miesiącach poprawie. Rynek dyskontował podpisanie kontraktu w Opolu. Wypełnia on w dużej mierze portfel zamówień spółki w segmencie energetycznym na lata 2013-2017. Największego wpływu na przychody spodziewamy się w latach 2014-2016, kiedy pojawi się problem braku zleceń z infrastruktury drogowej - ocenił analityk Domu Maklerskiego BDM, Krzysztof Pado.
Dodał, że w perspektywie pierwszego półrocza 2012 r. pozytywnym katalizatorem może być głównie rozstrzygnięcie przetargu na blok energetyczny w Kozienicach. W przypadku pozostałych dużych postępowań, rozstrzygnięcia w tym roku byłyby dla DM BDM dużą niespodzianką.

- Jednocześnie obawiamy się o wyniki pierwszego kwartału tego roku. Przy kursie euro w okolicach 4,20 zł spółka może wykazać stratę netto przez ujemne różnice kursowe. Na niekorzyść spółki mogłaby zadziałać skuteczna skarga Alstomu w przetargu na bloki w Opolu. Pierwsza rozprawa przed sądem, dotycząca słuszności odrzucenia odwołania Alstomu przez KIO ma odbyć się 30 marca. Ryzyko takiego zdarzenia oceniamy jednak nisko, ze względu na formalne błędy popełnione przez Alstom w ofercie złożonej dla PGE - stwierdził Pado.

Zwrócił uwagę, aby nie oczekiwać ponadprzeciętnych marż dla Polimeksu na realizacji zlecenia w Opolu.

- Około połowę wartość kontraktu, który przypada Polimeksowi (42 proc. z całości zlecenia, co daje 3,9 mld zł) stanowi dostawa turbozespołu. Nie spodziewamy się, by na dostawie możliwe było wygenerowanie wysokich marż. Dodatkowo turbozespół lub w innym wariancie jego podstawowe elementy muszą być zakupione zagranicą. To oznacza otwartą ekspozycję na kurs euro, który spółka będzie zabezpieczać - wskazał Pado.

- Zakładamy, że część budowlana kontraktu opolskiego wystartuje w 2013 r., a największy wpływ na przychody osiągnie on w 2015 r. Zakładamy marżę brutto ze sprzedaży na poziomie 9-10 proc. W przypadku braku poważniejszych trudności z realizacją kontraktu marża w Opolu powinna być wyższa. Natomiast opóźnienia czy problemy z jakością skutkują naliczeniem kar umownych nawet do 30 proc. wartości zlecenia, co w maksymalnym wypadku dla Polimeksu oznaczałoby 1,2 mld zł, co prawdopodobnie doprowadziłoby spółkę do bankructwa - podkreślił.

Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku portfel zamówień grupy Polimex wynosił 8,3 mld zł netto i był o nieco ponad 20 proc. większy niż rok wcześniej. Roku 2011 dotyczyło jeszcze 1,2 mld zł, natomiast na 2012 r. przypadało 4,1 mld zł, a na kolejne lata 3,1 mld zł. Największy udział w portfelu posiadały kontrakty z dróg i kolei (2,8 mld zł) oraz budownictwa ogólnego (2,4 mld zł). W portfelu nie są ujmowane krótkoterminowe kontrakty o czasie realizacji od 3 do 6 miesięcy. Wartość tego portfela nie obejmowała jeszcze kontraktu w Opolu.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP