PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex-Mostostal stawia na budownictwo energetyczne i petrochemiczne

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
24-03-2015 13:37
Polimex-Mostostal stawia na budownictwo energetyczne i petrochemiczne

Maciej Stańczuk, p.o. prezesa zarządu Polimex-Mostostal.

Fot. PTWP

Powrót do rentowności obok budowy portfela zamówień i wzrostu wartości spółki - to główne cele Polimex-Mostostal w nowej strategii, która w pełni zostanie zaprezentowana jeszcze w tym półroczu.

Wiadomo już, że zarząd stawia na specjalizację działalności. Jest to zadanie tym skuteczniejsze i prostsze, że już w ub. roku spółka przeprowadziła restrukturyzację: portfela nierentownych kontraktów, wyszła z kontraktów drogowych i zmieniła strukturę na holdingową.
O ile w minionym roku P-M specjalizował się jeszcze w sześciu segmentach budownictwa i produkcji elementów dla budownictwa, w tym roku już tylko w czterech, a do końca roku będzie obecny w trzech.

Ubędzie sektor "produkcji". Zarząd finalizuje właśnie sprzedaż dawnego Mostostalu Siedlce (potencjalnym nabywcą jest TF Silesia), planuje też sprzedaż pozostałych trzech spółek produkcyjnych w Polsce i jednej na Ukrainie.

W nowej strukturze pozostanie więc specjalizacja budownictwa: energetycznego (w postaci spółki Polimex Energetyka) i petrochemicznego (Naftoremont-Naftobudowa) oraz - w małym zakresie, poprzez spółkę PRInż-1 - budownictwa infrastruktury drogowej.

W kolejnych dwóch latach zarząd planuje natomiast wejść w nowe obszary budownictwa: gazowych i energetycznych sieci przesyłowych oraz jako podmiot w partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Po przełomowym 2014 roku, budujemy grupę na nowo - powiedział dziennikarzom Maciej Stańczuk, p.o. prezesa zarządu Polimex-Mostostal. - Głównym celem jest wzrost wartości grupy i powrót na stałe do rentowności operacyjnej.

„Przełomem” dla niej był trzeci etap restrukturyzacji, co było też warunkiem: emisji obligacji i dokapitalizowanie kwotą 140 mln zł, konwersji 500 mln zł długu na akcje (nawiasem, największej w historii polskiego rynku) oraz odroczenie przez wierzycieli spłaty pozostałych zobowiązań finansowych do 2017 r.

To z kolei umożliwiło pozyskanie 500 mln zł bankowych poręczeń kredytów i start w nowych przetargach, po 18 miesiącach przerwy.

- Startujemy obecnie w ponad 120 przetargach - podkreślił Jacek Czerwonka, wiceprezes zarządu. - Analizujemy też rynki w zachodniej Europie.

W końcu 2013 roku portfel zamówień grupy sięgał 5,9 mld zł, z czego 5,6 mld przypadało na projekty realizowane dla energetyki, włącznie ze sztandarowymi inwestycjami elektrowni Kozienice i Opole (udział PM wynosi w każdym po 2,2 mld zł). Grupie udało się pozyskać nowe kontrakty o łącznej wartości blisko 145 mln zł, w tym dla francuskiej grupy Total budowa instalacji w porcie w Antwerpii (za 17,5 mln euro).

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP