PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex Mostostal spodziewa się kontraktów w energetyce

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
27-02-2009 13:59
Polimex Mostostal spodziewa się kontraktów w energetyce

W czwartym kwartale spółka Polimex Mostostal uzyskała dwucyfrowy wzrost przychodów i zysku, odpowiednio o 16 proc. i 19,8 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2007 r. Równie dobrze prezentują się wyniki osiągnięte w całym ub.roku, a czemu sprzyjała koniunktura gospodarcza oraz realizacja przyjętych przez spółkę planów.

Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej Polimex Mostostal miał w IV kw. 2008 roku wartość 29,84 mln zł, wobec 24,91 mln zł rok wcześniej, poinformował podczas konferencji prasowej prezes Konrad Jaskóła. Narastająco w całym 2008 roku grupa miała 121,86 mln zł zysku (100,07 mln zł w 2007 r.), przy obrotach odpowiednio 4316,67 mln zł (wobec 3720,49 mln zł).
- Na osiągnięte wyniki w ub.roku wpływ miał duży popyt na wyroby stalowe oraz ogólnie dobra kondycja rynku inżynieryjno-montażowego - podkreślił prezes Jaskóła. - Okres ten wykorzystaliśmy więc do równomiernego rozwoju we wszystkich naszych specjalnościach.

Dobra kondycja finansowa umożliwiła spółce na przeprowadzenie kilku akwizycji, co powinno ułatwić większe je szersze zaangażowanie się w realizacje np. w projektów modernizacji energetyki i inwestycji drogowo-kolejowych. Nabyła ona m.in. przedsiębiorstwo EceRemont w Zielonej Górze, która specjalizuje się w remontach i montażu urządzeń energetycznych (produkuje ponadto urządzenia dla energetyki) oraz udziały w Przedsiębiorstwach Robót Inżynieryjnych „PRInż 1” i „PRInż 9”, świadczących usługi budownictwa liniowego. Spółka zależna Torpol podpisała z kolei z Feroco SA umowę utworzenia spółki Linea, zajmującej się projektami budownictwa kolejowego.

Ponad 300 mln zł Polimex Mostostal zainwestował w rozwój organiczny, a na podkreślenie zasługuje np. rozbudowa Zakładu Produkcji Wyrobów Stalowych w Siedlcach, która ma nie tylko podwoić moce wytwórcze, ale móc w stanie produkować najcięższe konstrukcje stalowe, w tym do montażu kotłów energetycznych.

- Rosnący portfel zamówień pozwala nam prognozować, że w tym roku co najmniej utrzymamy poziom sprzedaży z 2008 roku - powiedział Konrad Jaskóła.

W końcu lutego portfel kontraktów Polimex Mostostal miał wartość 7,64 mld zł, podczas gdy rok temu 5,7 mld zł. Największa jest wartość kontraktów realizowanych na rzecz kolei - prawie 2,2 mld zł, co oznacza jego podwojenie - oraz w budownictwie - 2 mld zł (wzrost o 43 proc.). O 49 proc. wzrośnie wartość robót podpisanych z przemysłem chemicznym, natomiast spadła wartość portfela zamówień przez sektor energetyczny (o 23 proc.) i w produkcji (o 12 proc.).

- Spodziewam się jednak, że pojawią się duże kontrakty w sektorze energetycznym, dotyczące instalacji odsiarczania spalin i budowy bloków energetycznych - podkreślił prezes Jaskóła.

Według niego, wkrótce Polimex Mostostal zamierza samodzielnie startować w przetargach energetycznych, jako generalny wykonawca, a nie w konsorcjum. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest np. rozbudowa centrum projektowania w Gliwicach, w którym już obecnie pracuje 250 projektantów.

Odpowadając na pytania dziennikarzy w sprawie niedawnych informacji medialnych prezes Polimex Mostostal stwierdził, że nie rozmawiał i nie prowadzi rozmów ze spółką PBG w sprawie przejęcia od niej spółki Hydrobudowa. Nie wykluczył możliwości podjęcia takich rozmów z PBG, o ile napłynie oferta, jednak nie na warunkach, jakie opisywała prasa.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 704 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP