Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex-Mostostal może poszukać inwestora branżowego

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
11-08-2014 09:02
Polimex-Mostostal może poszukać inwestora branżowego
Fot. PTWP (Piotr Król)

Jeśli uda się wyprowadzić Polimex-Mostostal na prostą, to kierunkiem dla spółki może stać się pozyskanie inwestora branżowego - powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimeksu. - Naszym celem może być to, aby w przyszłości ARP mogła z zyskiem wyjść z inwestycji w Polimex-Mostostal - dodał.

Stańczuk podkreślił, że Polimex rozpoczął trzeci etap restrukturyzacji grupy i spółka ma nadzieję, że nie będzie już potrzebna korekta ustaleń zawartych w ostatnim czasie z wierzycielami.
Zobacz więcej: Polimex-Mostostal złapał oddech na realizację planów

- Chcemy, aby w 2015 r. Polimex-Mostostal generował już dodatnie wyniki na poziomie operacyjnym. Jeśli nam się to uda osiągnąć, to będziemy mogli powiedzieć, że restrukturyzacja zmierza w dobrym kierunku - powiedział Stańczuk.

- Oceniamy, że wszystkie cele, jakie ma do zrealizowania Polimex-Mostostal, zostały jasno zdefiniowane. Mam tu na myśli przyszły kształt grupy, program dezinwestycji, a także potrzeby kapitałowe, które zostaną uzupełnione poprzez zatwierdzoną przez akcjonariuszy emisję obligacji częściowo zamiennych na akcje, o wartości 140 mln zł - dodał.

Wskazał, że te działania powinny ustabilizować sytuację finansową spółki.

- Musimy wrócić do aktywności rynkowej i pozyskiwania nowych zleceń, z czego praktycznie byliśmy wyłączeni przez ostatnie półtora roku, ponieważ spółka nie miała dostępu do finansowania i gwarancji bankowych. Aneks do umowy restrukturyzacyjnej przywrócił Polimeksowi dostęp do linii gwarancyjnych - stwierdził.

- Na rynkach zagranicznych reputacja Polimeksu-Mostostalu jest obecnie lepsza niż w Polsce. Mamy dobrą opinię i kontakty handlowe w Belgii, Holandii i Niemczech. Możemy powrócić na Bliski Wschód czy do Libii, ale to zależy m.in. od sytuacji politycznej na tych rynkach - dodał.

Stańczuk zaznaczył, że dotychczas, bez dostępu do finansowania, spółka nie mogła ustabilizować kontaktów z wierzycielami handlowymi, stąd pojawiające się z ich strony wnioski o upadłość Polimeksu-Mostostalu.

- Niemniej, podpisanie aneksu do umowy restrukturyzacyjnej to sygnał w stronę naszych partnerów, że prowadzimy działania, dzięki którym - poprzez dezinwestycje i emisję obligacji - mamy pozyskać środki na spłatę zobowiązań - podkreślił.

- Naszym celem jest stopniowe odzyskiwania zaufania kontrahentów. Pamiętajmy jednak, że wszystkie dotychczasowe postępowania ws. upadłości Polimeksu-Mostostalu zostały umorzone przez sąd, lub wnioski wycofane przez samych podwykonawców czy dostawców - dodał.

Stańczuk wskazał, że znaczącą część istniejącego planu dezinwestycji spółce udało się już zrealizować m.in. dzięki niedawnej, zakończonej sukcesem, sprzedaży na rynku publicznym wszystkich posiadanych akcji Torpolu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP