Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex-Mostostal ma plan odbicia się od dna

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
03-09-2013 18:14
Polimex-Mostostal ma plan odbicia się od dna
Fot. PTWP

Odzyskanie pozycji lidera na rynku inżynieryjno-technologicznym i w strategicznych, wysokomarżowych jego segmentach oraz odzyskanie płynności finansowej, która jest jednym z warunków pozyskiwania nowych kontraktów, zakłada nowa strategia rozwoju grupy Polimex-Mostostal na lata 2014-2019.

W miniony piątek zarząd przedstawił ją wierzycielom, a dziś – dziennikarzom.
Ogólnie cele strategiczne zakładają osiągnięcie przez grupę już w przyszłym roku dodatniego wyniku EBITDA, zysku netto w 2015 roku, odzyskanie zaufania i odbudowy pozycji rynkowej, a w ciągu trzech lat wyjście na prostą, czyli zmniejszenie zadłużenia netto poniżej dwukrotności EBITDA oraz uzyskanie zwrotu na kapitale w przedziale 10-15 proc. Zadłużenie ma zostać spłacone do 2019.

- Realizacja strategii jest uwarunkowana od wielu okoliczności, a jedną z nich jest zgoda wierzycieli oraz akceptacja szeroko rozumianych interesariuszy – powiedział Gregor Sobisch, prezes zarządu Polimex-Mostostal. – Pokazujemy możliwy do realizacji scenariusz, ale oczekujemy też spełnienia pewnych warunków brzegowych, bowiem w przeciwnym wypadku wszyscy stracą.

Jednym ze sprawdzianów będzie zgoda banków na udzielenie gwarancji i sfinansowanie kilku kluczowych inwestycji, które planują realizować lub już rozpoczynają spółki grupy. „Potrzebujemy przełamać niemoc, aby się odbić” – stwierdził prezes.

Założenia

Strategia ma sześć głównych elementów. Należą do nich: koncentracja na działalności podstawowej i realizacja szeregu procesów dezinwestycji, wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej, zwiększenie elastyczności działania i efektywności kosztowej, zwiększenie aktywności spółki na rynkach zagranicznych, rozwój kompetencji spółki oraz odzyskanie pełnej kontroli nad przepływami finansowymi i zmniejszenie zadłużenia netto.

Polimex-Mostostal wydziela pion budownictwa przemysłowego (energetycznego, nafty i chemii oraz pozostałe przemysłowe), rezygnuje natomiast z działalności w budownictwie drogowym. Oznacza to, że dokończy realizację podpisanych kontraktów, lecz nie będzie zabiegał o nowe.

- Warunki konkurencyjne sprawiły oraz jednostronne i niekorzystne warunki dla wykonawców spowodowały, że na kontraktach tych osiąga się minimalną marżę – powiedział prezes Sobisch. – Mamy możliwość wyboru, więc rezygnujemy z niezdrowej konkurencji, przynajmniej na rok-dwa, kiedy to może zmienią się te warunki.

Wydzielona spółka PRINŻ-1 ma realizować małej wartości (w porównaniu do przetargów GDDKiA) kontrakty budowy dróg, głównie na południu kraju.Za pośrednictwem zależnej spółki Torpol, grupa będzie natomiast nadal obecna w segmencie budownictwa kolejowego.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP