PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex-Mostostal chce poprawić płynność finansową

Autor: wnp.pl (PS)
10-07-2012 06:00
Polimex-Mostostal chce poprawić płynność finansową
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Polimex-Mostostal realizuje zakrojony na szeroką skalę plan działań doraźnych i długoterminowych. Mają na celu zwiększenie efektywności funkcjonowania, poprawę płynności finansowej, obniżenie zadłużenia, a w efekcie końcowym wzrost wyników - poinformował Konrad Jaskóła, prezes zarządu.

Do pierwszego rodzaju działań należy powołanie grupy doradców finansowych, analizujących sytuację finansową spółki i mającej wskazać możliwość restrukturyzacji zadłużenia, potrzeb kapitałowych oraz możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych. W skład tej grupy, która działa już od tygodnia, wchodzą przedstawiciele domów maklerskich reprezentujących wiodące banki współpracujące z Grupą P-M: DM PKO BP, Uncredit CAIB Poland oraz ING Securities.
- Spodziewamy się, że na dniach powstanie dokument strategii finansowania Polimeksu-Mostostal – informuje prezes. - Pracuje także zespół obligatariuszy, który zajmuje się analizą możliwości rolowania części obligacji ze wszystkich trzech transzy wyemitowanych przez spółkę.
Jej zarząd prowadzi rozmowy na temat nawiązania współpracy z ARP i BGK. Jak określił Jaskóła, znajdują się one „na wstępnym etapie”, a ewentualna współpraca zostanie podjęta w przypadku, gdy analizy potwierdzą, że będzie ona korzystna dla stron.

Polimex-Mostostal sprzedaje pozostałe projekty deweloperskie (z części wycofał się w ub. roku). W pierwszej połowie br. uzyskał w ten sposób 15 mln zł wpływów, a podpisał umowy i zebrał oferty wiążące na 80 mln zł.

- Nasza sytuacja finansowa nie zmusza nas do sprzedawania aktywów za wszelką cenę, w szczególności wtedy, gdy oferowana cena jest znacznie niższa od ich rzeczywistej wartości –dodaje prezes Jaskóła. - W takich sytuacjach wstrzymujemy się z podjęciem decyzji o sprzedaży, tym bardziej, że spółka potrzebuje również wykorzystywać swoje aktywa jako zabezpieczenia majątkowe dla banków i obligatariuszy.

Dodatkowe środki finansowe P-M zamierza pozyskać ze sprzedaż udziałów i akcji, a najbardziej zaawansowane są transakcje ich zbycia w spółkach Torpol i Sefako.

Zarząd spółki zapewnia, że kończy zakrojoną na szeroką skalę reorganizację jej struktury. Z dotychczasowej wielozakładowej struktury powstało pięć segmentów, które odpowiadają za poszczególne sektory naszej działalności: generalne wykonawstwo w energetyce, serwis w energetyce i chemii, produkcję, infrastrukturę oraz budownictwo ogólne.

- Zwiększamy w ten sposób czytelność struktury, optymalizacji ulega zarządzanie, a tym samym wzrosła zdolność organizacji do kompleksowej realizacji największych zadań inwestycyjnych – informuje prezes.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 733 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP