PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex-Mostostal chce 475 mln zł kar umownych od GDDKiA

Autor: wnp.pl (TE)
02-02-2014 17:22
Polimex-Mostostal chce 475 mln zł kar umownych od GDDKiA
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Polimex-Mostostal wraz z konsorcjantami złożył do GDDKiA roszczenie o wypłatę kar umownych o łącznej wysokości ponad 475 mln zł, które dotyczą kontraktów na budowę odcinków autostrad A1 i A4, a także drogi ekspresowej S69.

- Jest to konsekwencją rozwiązania z winy GDDKiA umów na budowę dróg. Umowy te zostały rozwiązane na skutek naruszenia przez Dyrekcję kontraktu oraz niedostarczenia przez nią zabezpieczenia zapłaty - napisano w komunikacie Polimeksu.
W połowie stycznia GDDKiA i konsorcja Polimeksu obustronnie wypowiedziały umowy na budowę odcinków autostrad A1 Stryków - Tuszyn (40 km) oraz A4 Rzeszów - Jarosław (41 km). Na A1 konsorcjum uzupełniały spółki Doprastav, MSF Engenharia oraz MSF Polska. Natomiast na A4 partnerem Polimeksu był Doprastav.

Natomiast z końcem 2013 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z konsorcjum Polimeksu i Doprastavu na odcinek S69 z Bielska-Białej do Żywca (15 km). Od umowy odstąpiło później także konsorcjum Polimeksu.

- Odstąpienie od kontraktów spowodowane było nieprzedstawieniem przez GDDKiA w wymaganym terminie zgodnego z prawem zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane w łącznej kwocie ponad 2 mld zł, oraz naruszeniem przez GDDKiA istotnych postanowień kontraktów polegających na odrzucaniu uzasadnionych roszczeń konsorcjów, jak również zaleganiu z wypłatą wynagrodzenia za prace - podał Polimex w komunikacie prasowym.

- Wobec powyższego, konsorcjantom przysługuje roszczenie do GDDKiA o wypłatę przewidzianych kontraktem kar umownych. Polimex-Mostostal oczekuje, że Zamawiający niezwłocznie wywiąże się z ciążących na nim zobowiązań finansowych wobec konsorcjów wykonawczych - dodał.

Natomiast w komunikacie bieżącym Polimex poinformował, że na kwotę roszczeń składają się następujące kary umowne: A1 - 177,95 mln zł, A4 - 219,59 mln zł, S69 - 78,81 mln zł.

Spółka poinformowała także o otrzymaniu od GDDKiA wezwania do zapłaty kary umownej w wysokości 221,38 mln zł z tytułu odstąpienia przez Dyrekcję od umowy na odcinek A4.

- W ocenie Spółki żądanie GDDKiA zapłaty ww. kwoty jest bezpodstawne, z uwagi na fakt, że stroną która skutecznie odstąpiła od ww. umów było konsorcjum firm w skład którego wchodziła Spółka. Odstąpienie GDDKiA od ww. umów – jako późniejsze względem oświadczenia konsorcjum firm - było bezskuteczne, a tym samym żądanie kary umownej należy uznać za bezpodstawne - podał Polimex.

Jednocześnie spółka poinformowała, że wraz z Doprastavem dokonała zwrotu wystawionych przez GDDKiA not księgowych na łączną kwotę 104,25 mln zł, które dotyczą kontraktu na S69. Zdaniem konsorcjum Polimeksu są one bezzasadne.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 932 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP