PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polimex dwukrotnie naruszył umowę z wierzycielami

Autor: wnp.pl (TE)
02-12-2013 06:34
Polimex dwukrotnie naruszył umowę z wierzycielami
fot. PTWP (Szymon Jankowski/ zelaznastudio.pl)

Polimex-Mostostal dwukrotnie naruszył zapisy aneksu do umowy restrukturyzacyjnej, którą spółka zawarła z bankami oraz obligatariuszami pod koniec października.

Pierwsze naruszenie polegało na nie niezapłaceniu w terminie do 29 listopada przez spółkę na rzecz wierzycieli będących stroną umowy całości odsetek od kredytów oraz wierzytelności obligatariuszy, które nie podlegały konwersji na kapitał zakładowy spółki.
Polimex nie zapłacił także roszczeń zwrotnych z tytułu wypłat z gwarancji wystawionych przez banki, których płatność została odroczona przez wierzycieli właśnie do dnia 29 listopada.

- Najistotniejszym skutkiem wystąpienia przedmiotowego przypadku naruszenia Umowy jest możliwość wypowiedzenia Umowy przez każdego Wierzyciela - podał Polimex.

Natomiast drugie naruszenie umowy restrukturyzacyjnej polegało na nie dojściu do skutku do dnia 30 listopada 2013 r. podwyższenia kapitału zakładowego Prinż-1 (spółki zależnej Polimeksu działającej w drogownictwie), którego przeprowadzenie było elementem restrukturyzacji Prinż-1 uzgodnionym pomiędzy Polimeksem a wierzycielami w aneksie do umowy restrukturyzacyjnej.

- Najistotniejszym skutkiem wystąpienia przedmiotowego przypadku naruszenia Umowy jest możliwość wypowiedzenia Umowy przez odpowiednią większość wierzycieli. Spółka wystąpiła do Wierzycieli o zgodę na wydłużenie ww. terminu do dnia 31 grudnia 2013 r. - wskazał Polimex.

Polimex-Mostostal 25 października podpisał aneks do umowy restrukturyzacyjnej z Pekao, PKO BP, BOŚ, BZ WBK oraz Bankiem Millennium, a także obligatariuszami posiadającymi wierzytelności z tytułu obligacji wyemitowanych przez spółkę o łącznej wartości nominalnej około 144 mln zł.

Aneks określa warunki drugiego etapu restrukturyzacji finansowej spółki - zmiany zasad obsługi zadłużenia finansowego.

Według jego głównych ustaleń, data ostatecznej spłaty zadłużenia finansowego spółki udzielonego przez banki finansujące oraz wierzytelności obligatariuszy z tytułu obligacji została przesunięta do 31 grudnia 2019 r. Spłata zadłużenia będzie dokonywana w latach 2016-2019 zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z wierzycielami.

Zobacz szczegółowe warunki aneksu, które uzgodniono w październiku

Natomiast restrukturyzacja operacyjna Polimeksu przewiduje m.in. kontynuację zbywania aktywów, które nie są kluczowe w działalności spółki. Sprzedawane aktywa będą obejmować akcje i udziały w spółkach zależnych, zbędny majątek rzeczowy lub zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Zgodnie umową zawartą z wierzycielami, Polimex jest zobowiązany jest do uzyskania z tego tytułu kwoty nie mniejszej niż 600 mln zł do 31 grudnia 2015 r. Dotychczas spółka pozyskała tego źródła blisko 300 mln zł.

Zobacz także Polimex-Mostostal zapowiada dalsze rozmowy z wierzycielami
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP