Polacy kupują mieszkania na wynajem. Ile można na tym zarobić?

Polacy kupują mieszkania na wynajem. Ile można na tym zarobić?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Coraz częściej kupujemy nowe mieszkania z myślą o późniejszym ich wynajmie. W ostatnich kilku miesiącach widać duży wzrost takich inwestycji - mówi Marcin Jańczuk z Metrohause.

Osób kupujących mieszkania na wynajem przybywa - bo taka inwestycja to dziś jeden z najbardziej rentownych sposobów na lokowanie kapitału - dodaje Marcin Krasoń z HomoBrokera.

- Z naszych analiz wynika, że w pierwszych miesiącach tego roku, co trzecie kupowane mieszkanie było nabywane w celach inwestycyjnych. Zatem po to, żeby wyremontować je i wystawić jako mieszkanie do wynajmu - wyjaśnia gość.


Bo opłacalność takiej inwestycji rośnie - w skali roku można na tym zarobić nawet 6 proc. Tak jest na przykład w Warszawie, czy Gdańsku, ale nie tylko - wymienia Marcin Jańczuk.

- Mamy historycznie niskie stopy procentowe. Bardzo nisko są oprocentowane lokaty. Na obligacjach skarbowych też nie zarobimy. Klient, któremu skończyła się lokata, na której miał na przykład 5 proc., idzie do banku i dostaje propozycję lokaty na 2 proc.. Więc zaczyna się zastanawiać, czy nie zainwestować w mieszkanie. Szczególnie to widać na rynku pierwotnym w dużych miastach. W niektórych inwestycjach w Warszawie 60-70 mieszkań jest kupowanych za gotówkę i większość z nich od razu trafia na rynek najmu - przekonuje ekspert.

I jak prognozują eksperci rynek najmu nadal będzie się rozwijać. Bo wynajmujących mieszkania też przybywa.

- Jest kilka miejsc w Polsce, które charakteryzują się korzystnym stosunkiem ceny zakupu do ceny najmu. Takim miejscem jest m.in. Wrocław, gdzie średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wynoszą około 5 tys. zł za metr kwadratowy, podczas gdy ceny najmu są nieznacznie tylko niższe niż w Warszawie. Zatem stopa zwrotu w granicach 6 proc. w skali roku jest jak najbardziej osiągalne. Inwestorzy zwracają również uwagę na Łódź, średnia cena kupna wynosi 3,6 tys. zł za metr. Można znaleźć mieszkania w dobrym stanie i po drobnym remoncie wystawić je na rynek najmu, osiągając około 5 proc. stopy zwrotu - tłumaczy Krasoń.

A rosnący popyt na takie mieszkania już wpływa na ceny - i dostępność tych najbardziej atrakcyjnych nieruchomości.

- Rynek najmu od kilku lat się rozwija i uważam, że cały czas ma potencjał. Więcej osób będzie chciało mieszkania wynajmować. Co ważne popyt mają nowe mieszkania. Jeszcze 20 lat temu na rynku w Warszawie to były mieszkanie odziedziczone po babci z meblościanką. Teraz ludzie chcą czegoś nowego  - dodaje Marcin Jańczuk.

A jeśli już to w górę. Zdaniem ekspertów nieruchomości w największych miastach mogą zdrożeć i kilka procent. Drożej może być w stolicy. Bardziej wyśrubowane ceny mogą być także w Sopocie. Rynek nieruchomości wspomaga nie tylko tani kredyt ale też bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, w tym rekordowo niskie bezrobocie i rosnące wynagrodzenia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy kupują mieszkania na wynajem. Ile można na tym zarobić?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!