Pogorszenie koniunktury w budownictwie w I kw.

Pogorszenie koniunktury w budownictwie w I kw.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w budownictwie w I kw. br. znacznie się pogorszyły, ale prognozy ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i budownictwa w następnym kwartale są lepsze od obecnych ocen - podał w środę Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W bieżącym kwartale wskaźnik koniunktury jest mniejszy o 3 punkty niż w analogicznym kwartale rok temu i o 5 punktów mniejszy niż dwa lata temu. W drugiej połowie ubiegłego roku nastąpiło odwrócenie trendu koniunktury w budownictwie i obecnie jest to trend malejący. W porównaniu z poprzednim kwartałem nie pogorszyła się kondycja tylko przedsiębiorstw publicznych, zwłaszcza dużych, natomiast aktywność firm prywatnych, przede wszystkim małych i średnich, osłabia się" - napisano w komentarzu do badań.

Dodano, że "w porównaniu z sytuacją sprzed trzech miesięcy oceny ogólnej sytuacji gospodarczej, formułowane przez zakłady budowlane, znacznie się pogorszyły". "Obecne oceny są również gorsze niż w analogicznym okresie minionego roku. Poprawę sytuacji gospodarczej dostrzega teraz tylko 1,7 proc. zakładów (w poprzednim kwartale 15,6 proc.), a pogorszenie 51,4 proc. (poprzednio 28,3 proc.)" - napisano.

IRG SGH podaje, że oceny sytuacji w budownictwie są zbliżone do ocen ogólnej sytuacji gospodarczej.

"Obecnie poprawę sytuacji budownictwa widzi 3,5 proc. zakładów, pogorszenie zaś 56,5 proc. Zarówno prognozy dotyczące ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i budownictwa w następnym kwartale są jednak lepsze od obecnych ocen" - napisano.

Autorzy badania wskazują, że do niedawna wielkość produkcji w zakładach budowlanych rośnie z okresu na okres.

"Obecnie, w porównaniu z poprzednim kwartałem 60 proc. zakładów zmniejszyło produkcję, a zwiększyło tylko 8 proc. Prognozy poziomu produkcji we wszystkich analizowanych grupach są jednak zdecydowanie korzystne" - napisano.

Pogorszyła się sytuacja finansowa zakładów budowlanych.

"Saldo finansowe w ujęciu ogółem jest mniejsze niż w minionym kwartale o 36 punktów, w sektorze firm prywatnych jest mniejsze o 30 punktów i przedsiębiorstw publicznych o 52 punkty. Prognozy dotyczące finansów są jednak znacznie lepsze od obecnych ocen. Warto przy tym zauważyć, że przedsiębiorstwa publiczne oceniają swą sytuację finansową w następnym kwartale z większym optymizmem niż firmy prywatne" - napisano.

"W stosunku do poprzedniego kwartału w portfelach zakładów budowlanych znajduje się znacznie mniej zamówień, lecz - co należy podkreślić - w porównaniu z I kwartałem sprzed roku zamówień jest więcej. Prognozy dotyczące poziomu zamówień w nadchodzącym okresie są optymistyczne, zarówno w odniesieniu do zamówień krajowych, jak eksportowych" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pogorszenie koniunktury w budownictwie w I kw.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!