Pogarsza się sytuacja w budownictwie

Pogarsza się sytuacja w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ograniczona liczba nowych inwestycji w budownictwie, w tym głównie finansowanych ze środków unijnych, wpływa na pogorszenie sytuacji w tym sektorze - oceniają eksperci z firmy ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku. Inwestycje te powinny pojawić się w 2014 r.

"Spowolnienie gospodarcze, niechęć do nowych inwestycji oraz restrykcyjna polityka banków będą skutkować wyraźnym spowolnieniem w branży budowlanej. Pozytywnie będzie wpływało na nią budownictwo niemieszkalne, które okaże się najbardziej stabilnym segmentem rynku" - mówiła Beata Tomczak z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku na wtorkowej konferencji prasowej, poprzedzającej wrześniowe międzynarodowe targi budowlane w Warszawie. Jak wyjaśniła chodzi m.in. o hotele, obiekty turystyczne, budynki przemysłowe czy magazyny.

Ekspertka wskazała, że wraz z nową perspektywą budżetową UE na lata 2014-2020 powinny pojawić się nowe inwestycje w sektorze budowlanym.

Tomczak zwróciła uwagę, że w pierwszym półroczu br. produkcja budowlano-montażowa była o 23 proc. niższa, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. "Z kwartału na kwartał sytuacja w branży budowlanej pogarsza się" - zaznaczyła.

Firma badawcza ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku prognozuje spadek produkcji budowlano-montażowej w 2013 roku o blisko 18 proc. wobec ubiegłego roku. Ma za to odpowiadać m.in. spadek inwestycji drogowych.

W pierwszej połowie br. zbankrutowało 106 firm budowlanych, czyli o dwie więcej, niż w tym samym okresie ub.r. Według Małgorzaty Skoniecznej z ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku w tym roku nie należy spodziewać się "spektakularnej" poprawy sytuacji firm budowlanych. "Budownictwo pozostanie branżą bardzo dużego ryzyka, choć zakłada się, że w porównaniu z innymi branżami przyrost upadłości będzie niższy" - oceniła. Z prognoz jej firmy wynika, że w tym roku liczba mieszkań oddanych do użytku spadnie o 6,3 proc. wobec 2012 roku.

W opinii Skoniecznej w okresie spowolnienia gospodarczego, polscy producenci branży budowlanej powinni szukać nowych kontraktów na rynkach zagranicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pogarsza się sytuacja w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!