PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Podwykonawca chce upadłości Rafako

Autor: wnp.pl (TE)
01-12-2013 17:06 |  aktualizacja: 02-12-2013 06:28
Podwykonawca chce upadłości Rafako
Fot. (mat. pras.)

Firma Janar z Rzeszowa, podwykonawca Rafako, złożyła w Sądzie Rejonowym w Gliwicach pismo zatytułowane „Wniosek o ogłoszenie upadłości”, w którym wnosi o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej raciborskiej spółki - podało w komunikacie bieżącym Rafako.

W komunikacie Rafako wskazało, że z informacji uzyskanych przez spółkę w Sądzie Rejonowym w Gliwicach wynika, iż pismu złożonemu przez Janar nie został nadany dalszy bieg z uwagi na postanowienie sądu o wezwaniu wierzyciela do wpłaty zaliczki na koszty postępowania.
- Janar był podwykonawcą Spółki na projekcie dotyczącym wymiany elektrofiltru w TE Tuzla. W ocenie Spółki w momencie składania wniosku przez Janar wierzytelność Janar wobec Spółki wynikająca z tej umowy podwykonawczej była w pełni zaspokojona, kwoty wskazane przez Janar we wniosku są błędne a roszczenie Janar jest niezasadne - napisano w komunikacie Rafako.

Dodano, że zaspokojenie nastąpiło poprzez kompensatę z naliczoną karą z tytułu opóźnienia w realizacji tej umowy.

- Spółka informuje, iż w przedmiocie w/w wierzytelności nie było i nie jest prowadzone żadne postępowanie sądowe. W świetle powyższego Spółka informuje, że w jej ocenie złożenie przez Wierzyciela ww. pisma w sądzie upadłościowym w Gliwicach jest niezasadne i stanowi jedynie element działań podejmowanych przez Janar w związku rozbieżnością stanowisk co do istnienia tej wierzytelności - poinformowała spółka.

Do sprawy Rafako odniosło się również w oświadczeniu, w którym wskazano, że spółka Janar była w Tuzli podwykonawcą dla dostawy wentylatorów.

- W związku z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem w terminie wykonania umowy przez Janar, RAFAKO S.A. naliczyła kary umowne. Stosowna nota księgowa z tego tytułu została skompensowana z należnościami Janaru z tytułu tej umowy (668.200 zł), w wyniku czego w księgach rachunkowych Spółki nie widnieją już jakiekolwiek zobowiązania z nią związane - podało Rafako.

- Podobna sytuacja (opóźnienie w realizacji) miała miejsce przy realizacji innej umowy z Janar(na dostawę wentylatorów do Elektrowni Kozienice). Uprawniało to Spółkę do naliczenia kilkunastu milionów złotych kar umownych, jednakże celem uniknięcia dalszych komplikacji w realizacji projektu, strony zawarły porozumienie, w wyniku którego RAFAKO S.A. warunkowo zawiesiła naliczenie kar. W efekcie Janar uniknął konieczności ich zapłaty - dodało.

Spółka z Raciborza zaznaczyła, że również w wielu innych sytuacjach, w trakcie realizacji umów pomiędzy Rafako i Janar, dążyła do „znalezienia optymalnego rozwiązania, wyrażając w ten sposób wolę dobrej, konstruktywnej współpracy”.

NA GIEŁDZIE

RAFAKO SA [RFK]

kurs:

8.06 PLN -0.01 (-0.12%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 252 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP