Podlaskie firmy budowlane mogą liczyć na poręczenie wadium

Podlaskie firmy budowlane mogą liczyć na poręczenie wadium
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podlaskie mikro-, małe i średnie firmy budowlane mogą się starać o poręczenie zapłaty wadium, by łatwiej mogły startować w przetargach. Taką nową formę wsparcia zaproponował Podlaski Fundusz Poręczeniowy.

Fundusz ten jest spółką z o.o. Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) w Białymstoku. PFRR jest publiczną instytucją otoczenia biznesu, która działa na rzecz regionalnych firm.

Poręczenie zapłaty wadium ma być szybką i tanią formą pomocy firmom, głównie budowlanym, bo tych na rynku jest najwięcej, ale też tym firmom, które chcą startować w różnych przetargach ogłaszanych przez urzędy publiczne - poinformowała we wtorek PAP dyrektor sprzedaży Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego Anna Bajkowska. Według niej taka forma poręczenia jest "bardzo potrzebna" i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm.

Już udzielono pierwszych czterech poręczeń wadiów w wysokości 20 - 60 tys. zł firmom, które startują w przetargach ogłoszonych przez urzędy: miejski w Białymstoku oraz gminy Ełk i miasta Ełk (woj. warmińsko-mazurskie). Bajkowska mówi, że podlaski fundusz wzorował się na doświadczeniach podobnego funduszu właśnie z województwa warmińsko-mazurskiego. "Dobrze działają one również na południu i zachodzie Polski" - dodała.

"Przedsiębiorca, aby wziąć udział w przetargu publicznym musi złożyć odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej robi to w formie gotówki, co wiąże się z zablokowaniem jej na określony czas i jednocześnie uniemożliwia udział w kolejnych przetargach. Rozwiązaniem jest właśnie poręczenie wadialne. Dzięki niemu firmy nie muszą angażować własnej gotówki, ani korzystać z ubezpieczenia na ten cel" - wyjaśnia PFRR w komunikacie prasowym.

Aby dostać takie poręczenie, firma musi złożyć wniosek do Podlaskiego Funduszu Kapitałowego (inna spółka PFRR - PAP). Jeśli będzie rozpatrzony pozytywnie (sprawdzana będzie m.in zdolność kredytowa), strony podpiszą umowę w sprawie przyznania tzw. limitu wadialnego. Cała procedura ma trwać trzy dni.

"Wartość całego poręczenia wadialnego może wynieść nawet 1 mln złotych i jest ono przyznawane na 6 miesięcy.

Limit ten, może być wykorzystywany przez przedsiębiorcę zgodnie z jego zapotrzebowaniem" - podaje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Maksymalna kwota indywidualnego poręczenia wadialnego może wynieść 500 tys. zł; firma płaci prowizję za udzielenie takiego poręczenia. Przyznany limit przedsiębiorca może dowolnie rozkładać na te przetargi, w których zamierza startować. Poręczenie może w całości pokrywać wymagany wkład.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podkreśla, że poręczenie zapłaty wadium jest jedną z dopuszczalnych form wnoszenia wadium w przetargach regulowanych ustawą Prawo o zamówieniach publicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podlaskie firmy budowlane mogą liczyć na poręczenie wadium

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!