Po zastoju rosną ceny mieszkań w Chinach

Po zastoju rosną ceny mieszkań w Chinach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost poziomu dochodów Chińczyków, poprawa koniunktury gospodarczej, masowa migracja mieszkańców wsi do miast oraz zmniejszająca się podaż mieszkań powodują wzrost cen nieruchomości w Chinach po dwuletnim zastoju na rynku - wynika z najnowszych raportów branżowych.

Według danych raportu instytutu badawczego REICO, powołanego przez Chińską Izbę Handlową Obrotu Nieruchomościami i Fundusz Stowarzyszenia Chińskich Urbanistów, podaż na rynku mieszkań będzie miała w 2013 r. tendencję spadkową. Powodem tego jest zmniejszenie inwestycji w budownictwie mieszkaniowym a także wzmożona wyprzedaż mieszkań w końcówce 2012 r.

Wyniki budownictwa mieszkaniowego spadły w Pekinie w 2012 r. o 24,1 proc., a w Szanghaju o 26,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza zmniejszenie podaży przy prognozowanym wzroście zapotrzebowania w 2013 r.

Zgodnie z danymi REICO w miastach dużych drugiej i trzeciej kategorii (z liczbą mieszkańców rzędu kilku milionów), takich jak Xining, Guiyang i Sanya już w połowie 2012 r. nastąpiło ożywienie w branży i znacznie zwiększyły się inwestycje budowlane na rynku mieszkaniowym.

"Ceny mieszkań będą systematycznie rosnąć w 2013 r., ale zdecydowanej zmiany w całym kraju nie należy się spodziewać ze względu na ograniczenia wstrzymujące wzrost cen, wynikające z planowej polityki rządu" - napisał jeden z autorów raportu REICO, Liu Lin.

Według oficjalnych danych Chińskiego Urzędu Statystycznego (CUS), ceny nieruchomości na większości obszaru kraju w 70 dużych miastach odwróciły w listopadzie 2012 r. swój spadkowy trend.

W przypadku 14 miast łagodny wzrost wystąpił w październiku, w 29 miastach - w listopadzie, a w 44 - od grudnia, podał CUS.

Agencja obrotu nieruchomościami Century 21st podała w swoim raporcie, że ponownie zanotowała wzrost sprzedaży nowych mieszkań i lokali z rynku wtórnego w Pekinie w maju 2011 r. - od tamtego czasu obroty systematycznie rosną i przewidywana jest kontynuacja tego trendu w 2013 r.

Zgodnie z informacjami branżowych agencji średnia cena 1 m kw. mieszkań na rynku wtórnym w Pekinie osiągnęła w styczniu br. wartość 30 tys. 803 juanów (4889 dolarów), czyli wzrosła o 36 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

"Należy spodziewać się zahamowania tempa sprzedaży mieszkań przy tak szybkim wzroście ceny", napisano w raporcie Century 21st.

We wtorkowym raporcie analitycy Moody's Investors Service napisali, że wraz z zauważalnym wzrostem sprzedaży mieszkań, który zanotowały agencje nieruchomości na terenie całych Chin, nie należy spodziewać się gwałtownych wzrost cen ani w perspektywie tygodni, ani miesięcy.

Z danych raportu wynika, że w 44 miastach, gdzie wzrosły ceny mieszkań, nigdzie nie zanotowano tempa wyższego niż 5 proc. w skali roku.

"Jest małe zainteresowanie mieszkaniami luksusowymi, a większość sprzedawanych lokali ma standard średni, skierowany do masowego odbiorcy. Jest to dodatkowy czynnik ograniczający wzrost cen mieszkań", napisano w raporcie Moody's.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po zastoju rosną ceny mieszkań w Chinach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!