Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PKP PLK: nie ma zagrożenia utraty pieniędzy na inwestycje

Autor: WNP.PL (TE)
25-06-2015 17:35
PKP PLK: nie ma zagrożenia utraty pieniędzy na inwestycje

Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na inwestycje finansowane ze środków nowej perspektywy o łącznej wartości ok. 11 mld zł.

Fot. mat. pras.

Informacje przekazane przez kilku przedstawicieli branży kolejowej są nieprawdziwe i mogą wprowadzać odbiorców w błąd. Opierają się one na całkowicie kłamliwej tezie, jakoby w latach 2014-2020 polska kolej miała stracić ponad 40 mld zł. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie - podkreśliły w oświadczeniu PKP PLK.

Zarządca kolejowej infrastruktury odniósł się w ten sposób do apelu, który w czwartek wystosowały środowiska związane z branżą budownictwa kolejowego.
Zobacz więcej: Budowlańcy wieszczą utratę miliardów na kolej

- Polska kolej jest przygotowana do nowej perspektywy UE. PKP Polskie Linie Kolejowe w tym czasie zainwestują ponad 50 mld zł w modernizację sieci kolejowej w całym kraju - podkreśliła spółka.

Dodała, że w ramach nowego budżetu UE w ostatnich tygodniach podpisane zostały umowy m.in. na modernizację systemu sterowania ruchem na linii E59 między Poznaniem a Wrocławiem oraz przebudowę stacji Warszawa Gdańska.

- W najbliższych tygodniach dojdą kolejne: na modernizację części trasy Warszawa - Radom, odcinka linii łączącej Kraków z Katowicami oraz budowy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki - zapowiedziały PKP PLK.

Podkreśliły również, że w lutym spółka złożyła wnioski do nowego, unijnego instrumentu finansowania inwestycji infrastrukturalnych Connecting Europe Facility (CEF) na 11 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 10 mld zł.

Ponadto jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na inwestycje finansowane ze środków nowej perspektywy o łącznej wartości ok. 11 mld zł.

- Jednocześnie trwają zaawansowane prace nad studiami wykonalności dla kilkudziesięciu innych projektów inwestycyjnych. Dzięki temu w kolejnych latach wydatki na modernizację sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK będą utrzymywać się na średnim poziomie ok. 8 mld zł rocznie - zaznaczyła spółka.

Dodała, że pozwoli to nie tylko na skokową poprawę stanu infrastruktury kolejowej w skali całego kraju, ale również na utrzymanie dynamicznego rozwoju firm wykonujących prace budowlane na rzecz kolei.

Jednocześnie spółka zaznaczyła, że obecny poziom ok. 8 mld zł wydatków rocznie jest wyjątkowo trudny dla prowadzenia ruchu pociągów.

- Ci, którzy oczekiwaliby prac na większą skalę, skumulowanych w jednym roku, muszą zdawać sobie sprawę, ze wiązałoby się to z istotnymi utrudnieniami w ruchu pasażerskim i towarowym, a także z zagrożeniem jakości prowadzonych prac. Już teraz PLK musi się mierzyć z sytuacją, gdy prace niektórych wykonawców są niewłaściwej jakości i wymagają poprawy - podały PKP PLK.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP