PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PIR dofinansuje budowę elektrociepłowni w Olsztynie

Autor: wnp.pl (DC)
03-02-2014 15:48
PIR dofinansuje budowę elektrociepłowni w Olsztynie
fot. PTWP

Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie. Projekt polega na wybudowaniu nowej elektrociepłowni działającej w wysokosprawnej kogeneracji. Koszt inwestycji to ok. 600 mln zł.

Umowa zakłada także gruntowną modernizację funkcjonującej ciepłowni miejskiej Kortowo, w celu dostosowania jej do nowych standardów środowiskowych. To pierwszy projekt PIR realizowany z jednostką samorządu terytorialnego w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Kluczowe znaczenie w realizacji inwestycji będzie miał udział partnera prywatnego, który zostanie wyłoniony w trakcie postępowania przetargowego prowadzonego przez MPEC. W tym projekcie PIR występuje w roli pasywnego inwestora finansowego, który nie przejmuje kontroli nad przedsięwzięciem, zapewniając kapitał brakujący do zrealizowania inwestycji. Budowa nowego zakładu wykluczy ryzyko pozbawienia mieszkańców Olsztyna dostaw energii cieplnej po 2017 roku, kiedy z zasilania sieci miejskiej zrezygnuje zewnętrzny dostawca ciepła – Michelin Polska. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na około 600 mln zł. Do produkcji energii nowy zakład wykorzystywał będzie między innymi paliwo alternatywne powstałe w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych.

Dzięki temu inwestycja zamyka proces zagospodarowywania odpadów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Gwarantuje jednocześnie osiągnięcie polskich i europejskich standardów w tym zakresie, oraz przyczynia się do poprawy stanu środowiska i redukcji odpadów trafiających na wysypiska.

- To znakomita wiadomość dla mieszkańców naszego miasta i województwa. Podpisane porozumienie otwiera drogę do realizacji przedsięwzięcia, które zapewni pełne bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna w perspektywie kolejnych 30 lat. Dzięki tej inwestycji osiągniemy także europejskie standardy w kwestii zagospodarowania odpadów i przyczynimy się do znacznej poprawy stanu środowiska. Zastosowany model PPP oraz udział PIR w tym przedsięwzięciu czyni możliwym realizację strategicznego zadania gminy, w sytuacji powszechnego w kraju deficytu środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych przez samorządy - mówi Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

- Niezwykle cieszy mnie tempo prac i jakość projektów, które realizujemy. Zaangażowanie PIR w Olsztynie to kolejny przykład inwestycji przemyślanej pod kątem biznesowym i prorozwojowym, aktywizującej kapitał prywatny. Powstanie nie tylko nowoczesna infrastruktura oparta o preferowaną w ramach polityki UE kogenerację, ale też zakład umożliwiający spełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z partnerem prywatnym i MPEC zrealizujemy projekt, który przyczyni się do spopularyzowania formuły PPP w Polsce – zapewnia Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 932 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP