XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pierwsze pozwolenia na budowę mostu energetycznego Polska-Litwa

Pierwsze pozwolenia na budowę mostu energetycznego Polska-Litwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszych podlaskich gminach: Puńsk i Sejny można już budować linię z Ełku do granicy polsko-litewskiej, będącą elementem mostu energetycznego Polska-Litwa. Wojewoda wydał pozwolenia na budowę.

Cała linia Ełk - granica państwa będzie przebiegać przez 10 gmin w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Są już pozwolenia na budowę w gminach: Ełk, Olecko i Wieliczki w Warmińsko-Mazurskiem. W tych mazurskich gminach w pierwszym kwartale 2014 r., po uprawomocnieniu się pozwoleń, powinna się rozpocząć budowa, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy inwestycji Jacek Miciński.

Inwestor ma pozwolenia na budowę na jedną trzecią całej trasy - ok. 40 km. Cała linia będzie miała ok. 111 km. Jej początkiem będzie stacja elektroenergetyczna w Nowej Wsi Ełckiej (Warmińsko-Mazurskie).

Decyzje ws. pozwoleń na budowę w gminach Puńsk i Sejny wydał wojewoda podlaski. "Już niebawem będziemy składać kolejne wnioski o pozwolenia na budowę" - poinformował cytowany w komunikacie Jerzy Dziepak z firmy ELTEL Networks Rzeszów, odpowiedzialny za realizację całej inwestycji. Są też porozumienia z większością właścicieli gruntów ws. udostępnienia terenu. "W stosunku do nieruchomości, których właściciele nie godzą się na budowę, trwają postępowania administracyjne" - dodał Miciński.

W Podlaskiem gmina Bakałarzewo jako jedyna nie dokończyła procedury wprowadzenia linii do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a to konieczne, by inwestycja mogła być realizowana. Przeprowadza to za nią wojewoda podlaski. Prace trwają.

Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł; po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r. Najwięcej z nich ma być przeprowadzonych w 2014 r.

Most energetyczny Polska-Litwa ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce. Jak wcześniej informowano, realizacja wszystkich inwestycji ma umożliwić transgraniczny przesył energii o mocy 500 MW pomiędzy Polską a Litwą w obu kierunkach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze pozwolenia na budowę mostu energetycznego Polska-Litwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!