PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Piechociński: system zamówień publ. działa poprawnie

Autor: wnp.pl (PS)
11-07-2013 17:49

Wicepremier i minister gospodarki w odpowiedzi na list ambasadorów do polskiego rządu ws. przetargów drogowych napisał list, w którym stwierdza, że nie ma błędów po stronie GDDKiA, a problemy z budową autostrad wynikały z błędnych kalkulacji wykonawców.

- Na podstawie prowadzonego przez resort transportu monitoringu realizacji kontraktów drogowych można wysnuć wniosek, iż firmy (bez względu na to, czy polskie, czy zagraniczne), przystępując do przetargów o budowę dróg i podpisując kolejne umowy, w wielu przypadkach nie liczyły się z konsekwencjami zapisów kontraktowych - to jedna z głównych konstatacji odpowiedzi wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego na skierowany do niego 25 czerwca list ambasadorów: Austrii, Francji, Niemiec, Irlandii, Niderlandów oraz Portugalii w sprawie firm budowlanych działających na polskim rynku.
- Wielu wykonawców, aby tylko uzyskać zamówienie, skalkulowało koszty wykonania robót na poziomie, który oceniają obecnie jako niewystarczający. Byłoby jednak nieuczciwe w stosunku do innych uczestników procesu udzielania zamówień publicznych, którzy zaproponowali, kalkulując ryzyko związane z zamówieniem, wyższe ceny i nie uzyskali zamówienia, gdyby w takiej sytuacji GDDKiA zwiększała wynagrodzenie wybranego wykonawcy. Stanowiłoby to istotną zmianę warunków zamówienia, zakazaną przez unijne przepisy dotyczące zamówień publicznych i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE – czytamy w liście wicepremiera.

Wcześniej omawiał on zasady funkcjonowania systemu zamówień publicznych przypominając, że jest oparty na prawie unijnym, czyli tożsamy z istniejącymi w krajach ambasadorów. System tych zamówień oparty jest na dwóch głównych zasadach: przejrzystości i niedyskryminacyjnego dostępu.

W dalszej z kolei części, przedstawiane są argumenty GDDKiA m.in. w sprawie, że nie zwleka ona z wypłatą wynagrodzenia za zrealizowane zamówienia, o ile są wykonane w sposób należyty, a sankcje stosowane są, gdy dyrekcja ma wątpliwości co do jakości robót. Wicepremier przypomina też, że wykluczeni są z udziału w kolejnych przetargach te firmy, które zobowiązane są do naprawienia szkody lub zapłaty kary umownej stwierdzonej prawomocnym wyrokiem sądu. Odsetek roszczeń firm budowlanych wobec GDDKiA, uwzględnionych przez sądy, nie przekracza 10 proc.

Wiceminister wyjaśnia też inne wątpliwości ambasadorów. Zapewnia też, że „wbrew obiegowej opinii rząd polski nie pozostawił branży budowlanej samej sobie z jej problemami. Musimy dbać o interesy skarbu państwa, ale los firm wykonawczych nie jest nam obojętny. Wzajemna współpraca stron powinna jednak opierać się na obowiązujących przepisach prawnych, a każdy wykonawca powinien uwzględniać czynniki ryzyka w cenie oferty”.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 295 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP