Pięć instytucji będzie odpowiadało za POIiŚ

Pięć instytucji będzie odpowiadało za POIiŚ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pięć instytucji będzie odpowiadać za organizowanie konkursów, wyłanianie projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020, z którego pieniądze trafią m.in. na drogi, kolej czy energetykę.

W środę Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podpisało porozumienie z czterema resortami: zdrowia, gospodarki, środowiska oraz kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie realizacji unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Podobne porozumienie - jak dodał - MIR ma podpisać jeszcze do końca tego tygodnia z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. "To będzie już komplet porozumień dla programu +Infrastruktura i Środowisko+, którym zarządza resort infrastruktury i rozwoju" - podkreślił.

"Infrastruktura i Środowisko" to największy program w nowej pespektywie unijnej. Jego budżet sięga 27,41 mld euro. Unijne pieniądze trafią na projekty związane niskoemisyjną gospodarką, ochroną środowiska, przeciwdziałaniem zmianom klimatu, transportem i bezpieczeństwem energetycznym oraz ochroną zdrowia i dziedzictwa kulturowego.

Polska negocjuje z Komisją Europejską programy operacyjne dotyczące wydatkowania unijnych pieniędzy w latach 2014-2020. Chodzi o sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych.

"Zasadniczo można powiedzieć, że negocjacje z KE w sprawie programu +Infrastruktura i Środowisko+ zostały zakończone. Kwestie, o których jeszcze chcielibyśmy rozmawiać z Komisją, choć są bardzo istotne, stanowią mniejszą część programu" - zaznaczył Zdziebło.

Wyjaśnił, że KE chce m.in., by wartość projektu związanego z ochroną dziedzictwa kulturowego - łącznie z unijnym dofinansowaniem - wynosiła 5 mln euro. "My proponujemy, by kwota ta była maksymalną wartością dofinansowania unijnego. Te kwestie musimy jeszcze uszczegółowić" - zaznaczył.

"Druga sprawa dotyczy propozycji, którą Ministerstwo Zdrowia przedstawiło Komisji Europejskiej. Mam wrażenie, że nasi partnerzy z Brukseli inaczej rozumieją wsparcie sektora ochrony zdrowia" - ocenił.

Wiceminister zapewnił, że te kwestie nie spowodują przedłużenia negocjacji z KE. "Wymagają one jeszcze jednego spotkania konsultacyjnego z przedstawicielami KE, by rozwiać ewentualne wątpliwości" - podkreślił.

Zdziebło nie wykluczył, że KE może zatwierdzić program "Infrastruktura i Środowisko" do końca tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pięć instytucji będzie odpowiadało za POIiŚ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!