PGNiG Termika: już w październiku start budowy bloku 500 MW w EC Żerań

PGNiG Termika: już w październiku start budowy bloku 500 MW w EC Żerań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki budowie w EC Żerań bloku gazowo-parowego za 1,6 mld zł wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Warszawy. Zadbamy też o czystsze powietrze. Jeśli doszłoby do podwyżek cen ciepła z powodu naszej inwestycji, to nie byłyby to podwyżki odczuwalne - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGNiG Termika.

Jak zmieni się struktura paliwowa mocy wytwórczych grupy PGNiG Termika po oddaniu do użytku w EC Żerań bloku gazowo-parowego o mocy brutto prawie 500 MWe?


- Głównym naszym paliwem przez najbliższe lata pozostanie węgiel kamienny, ale dywersyfikujemy strukturę paliw. W najbliższych latach największy wpływ na zmianę naszego miksu paliwowego będzie miało oddanie do użytku właśnie bloku gazowo-parowego w EC Żerań, co nastąpi w 2020 roku. Parametry mocowe bloku gazowo-parowego to 497 MWe i 326 MWt. Zastąpi on w EC Żerań najstarsze bloki węglowe.

W efekcie możliwości produkcji energii elektrycznej w EC Żerań wzrosną o 55 proc. do 684 MWe , a jeśli chodzi o produkcję ciepła to odstawienie starych bloków węglowych i oddanie do użytku nowego bloku gazowo-parowego oraz wybudowanie kotłowni gazowej o mocy 650 MW bilansuje się. Dzięki inwestycji wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Warszawy oraz zadbamy o czystsze powietrze.

Czy uruchomienie nowego bloku w EC Żerań, czyli zmiana paliwa do wytwarzania ciepła z węgla na gaz, będzie oznaczało wzrost cen ciepła dla odbiorców w Warszawie?


- Naszym obowiązkiem jest dostarczanie energii do ogrzewania po akceptowalnej dla odbiorców cenie i nie jesteśmy nastawieni na maksymalizację zysku. Dopóki będziemy spółką Skarbu Państwa, oby to trwało jak najdłużej, to odbiorcy mogą być spokojni o ceny ciepła.

Oczywiście, na cenę ciepła składa się koszt jego produkcji i dystrybucji. My jesteśmy producentem i zależy nam przede wszystkim na tym, aby wpływy z taryfy pokrywały koszty niezbędnych inwestycji, które są przed nami i które zapewnią też większy komfort życia w Warszawie, bo powietrze będzie czystsze.

Blok gazowo-parowy będzie produkował około 10 proc. ciepła systemowego zużywanego w Warszawie, a więc nawet jeśli doszłoby do podwyżek cen ciepła z powodu naszej inwestycji, to nie byłyby to podwyżki odczuwalne. Ale nie wiem, czy w ogóle dojdzie do jakichkolwiek podwyżek, bo blok nie zaczął jeszcze pracować, a wiele zależy od realiów rynkowych, w tym od tego w jakiej cenie będzie gaz.

W dalszej części rozmowy:

  • Co czeka elektrociepłownię Siekierki
  • Jak konkluzje BAT wpłyną na PGNiG Termika
  • Co się dzieje na rynku inwestycji energetycznych
  • Ile ciepła systemowego będzie potrzeba w Warszawie
  • Czy PGNiG Termika planuje nowe przejęcia
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG Termika: już w październiku start budowy bloku 500 MW w EC Żerań

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!