PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG pozwało konsorcjum PBG za budowę PMG Wierzchowice

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
11-10-2016 14:50
PGNiG pozwało konsorcjum PBG za budowę PMG Wierzchowice

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice.

Fot. PGNiG

PGNiG złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o zasądzenie solidarne 158,61 mln zł od konsorcjum PBG, które budowało Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice.

W skład konsorcjum wchodzą jeszcze włoska spółka Tecnimont oraz francuski TCM FR (dawny Sofregaz). Na kwotę wskazaną w pozwie składa się 133,39 mln zł tytułem kary umownej oraz 25,21 mln zł odsetek.
- Zarówno spółka, jak i konsorcjum podtrzymują swoje poprzednie stanowisko co do niezasadności roszczeń PGNiG zgłaszanych w ramach kontraktu PMGW - podało PBG.

W marcu 2015 r. PBG otrzymało informację o złożeniu przez PGNiG wniosku o zawezwanie do próby ugodowej ws. kontraktu na budowę PMG Wierzchowice.

PGNiG oczekiwało zapłaty przez konsorcjum PBG w ramach ugody 143,66 mln zł. Na wartość ugody składało się 133,39 mln zł kary umownej oraz kwota 10,26 mln zł odsetek naliczonych od kary.

Natomiast w maju 2016 r. PBG złożyło wniosek o zawezwanie do próby ugodowej wobec PGNiG ws. rozstrzygnięcia sporów dotyczących zakończenia i rozliczenia kontraktów na budowę PMG Wierzchowice oraz kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów.

PBG informowało wówczas, że podstawą zawezwania jest brak zwrotu przez PGNiG wymagalnej kwoty kaucji, stanowiącej zabezpieczenie roszczeń gwarancyjnych w ramach kontraktu na kopalnię LMG. Do tego dochodziło rozliczenie wzajemnych roszczeń dotyczących Wierzchowic.

Jak podało wówczas PBG, wartość sporu to 288,23 mln zł i stanowi ona sumę roszczenia PBG z tytułu zabezpieczenia LMG (20 mln zł), powiększonej o oprocentowanie oraz wynagrodzenia konsorcjum realizującego Wierzchowice, jak również wartości kar naliczanych przez PGNiG.

PMG Wierzchowice

Na początku kwietnia 2014 r. PGNiG poinformowało o odstąpieniu od umowy z konsorcjum PBG na budowę PMG Wierzchowice, tłumacząc to niewykonywaniem, a także nieprawidłową i sprzeczną z umową realizacją inwestycji. PGNiG zażądał kary umownej w wysokości 133,4 mln złotych, tj. 10 proc. wynagrodzenia brutto należnego wykonawcy.

Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2008 r. umową, konsorcjum PBG miało ukończyć kontrakt na PMG Wierzchowice do 18 listopada 2011 r. Z powodu problemów technicznych dopiero w pierwszym półroczu 2013 r. rozpoczęto tłoczenie gazu do magazynu.

Wcześniej, na początku września 2012 r. konsorcjum PBG otrzymało od PGNiG notę księgową dotyczącą kar umownych za nieterminową budowę PMG Wierzchowice. Udział PBG w konsorcjum wynosiło 42,38 proc.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 428 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP