PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG chce od PBG ponad 159 mln zł odszkodowania

Autor: wnp.pl (TE)
12-02-2014 19:08
PGNiG chce od PBG ponad 159 mln zł odszkodowania
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

PBG otrzymało od PGNiG wezwanie do zawarcia ugody, w wyniku której jego konsorcjum miałoby wypłacić 159,45 mln zł tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy na budowę Odazotowni Grodzisk.

Wezwanie dotyczy kontraktu podpisanego pod koniec września 2006 r. przez konsorcjum PBG (lider) oraz dwóch amerykańskich firm - Chart Inc. Process Systems Division oraz Thermo Design Engineering Ltd. Jej wartość opiewała 118,98 mln zł netto, a termin realizacji miał wynieść 24 miesiące.
W środę PBG poinformowało, że do spółki wpłynęło zawiadomienie o posiedzeniu sądu w sprawie z wniosku PGNiG o zawezwanie do próby ugodowej przy udziale konsorcjum.

- W datowanym na dzień 4 listopada 2013 roku Wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, PGNiG wniosło o zawezwanie Przeciwników Wniosku, do próby ugodowej przez Sądem, celem zawarcia ugody, w wyniku której Przeciwnicy Wniosku zobowiążą się do zapłaty na rzecz PGNiG kwoty 159.453.607,29 złotych tytułem odszkodowania za szkodę wynikającą z nienależytego wykonania umowy z dnia 27 września 2006 roku o generalną realizację inwestycji "Budowa Odazotowni Grodzisk" w terminie 14 dni od dnia zawarcia ugody przez Strony - podało w komunikacie PBG.

Dodało, że we wniosku PGNiG wskazało, iż na wartość szkody, którą gazowa spółka poniosła w związku z nieprawidłowym - zdaniem PGNiG - wykonaniem Odazotowni Grodzisk składają się utracone korzyści wynikające z przebiegu procesów przebiegających w Odazotowni oraz określona przez PGNiG jako „strata rzeczywista”, wynikająca z konieczności importu gazu wysokometanowego.

Zarząd PBG poinformował, że PGNiG zgłosił wierzytelność z tytułu wadliwego wykonania inwestycji Odazotowni Grodzisk na wartość szkody w wysokości 106,18 mln zł.

- PBG na zgłoszenie przedstawiło stanowisko, że PGNiG nie przysługuje wobec Spółki wierzytelność o naprawienia szkody, albowiem późniejsza realizacja inwestycji, jak i niedochowanie parametrów technicznych wynikają z okoliczności, których zaistnienie nie obciąża w żaden sposób wykonawcy inwestycji Odazotowni Grodzisk - podało PBG.

- Nie uznano wierzytelności głównej w kwocie 106.187.018,01 zł, ani odsetek z niej wynikających, ponieważ nie stanowi ona zobowiązań w księgach PBG, a nadto PGNiG nie przedłożyło wystarczających dowodów na istnienie wierzytelności. PGNiG nie wniosło sprzeciwu. Zarząd Spółki podtrzymuje wyrażone zdanie, że realizacja kontraktu przebiegała w oparciu o parametry przekazane przez PGNiG w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i wszelkie roszczenia PGNiG z tego tytułu są nieuzasadnione co do zasady i co do kwoty - dodało.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 387 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP