PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGNiG chce 143 mln zł od konsorcjum PBG za Wierzchowice

Autor: wnp.pl (TE)
01-03-2015 14:07
PGNiG chce 143 mln zł od konsorcjum PBG za Wierzchowice

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice.

fot. PGNiG

Zarząd PBG otrzymał informację o złożeniu przez PGNiG wniosku o zawezwanie do próby ugodowej ws. kontraktu na budowę Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice. PGNiG oczekuje zapłaty przez konsorcjum PBG w ramach ugody 143,66 mln zł.

Na wartość ugody składa się 133,39 mln zł kary umownej oraz kwota 10,26 mln zł odsetek naliczonych od kary. PBG podtrzymuje stanowisko, że naliczona przez PGNiG kara umowna jest bezpodstawna i z takim stanowiskiem spółka ma zamiar przystąpić do rozmów ws. zawarcia próby ugodowej.
Na początku kwietnia 2014 r. PGNiG poinformowało o odstąpieniu od umowy z konsorcjum PBG na budowę PMG Wierzchowice, tłumacząc to niewykonywaniem, a także nieprawidłową i sprzeczną z umową realizacją inwestycji. PGNiG zażądał kary umownej w wysokości 133,4 mln złotych, tj. 10 proc. wynagrodzenia brutto należnego wykonawcy.

Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2008 r. umową, konsorcjum PBG miało ukończyć kontrakt na PMG Wierzchowice do 18 listopada 2011 r. Z powodu problemów technicznych dopiero w pierwszym półroczu 2013 r. rozpoczęto tłoczenie gazu do magazynu.

Wcześniej, na początku września 2012 r. konsorcjum PBG otrzymało od PGNiG notę księgową dotyczącą kar umownych za nieterminową budowę PMG Wierzchowice. W skład konsorcjum wchodzą jeszcze włoska spółka Tecnimont, francuski Sofregaz oraz czeski Plynostav Pardubice Holding.

Udział PBG w konsorcjum wynosi 42,38 proc. Odpowiedzialność członków konsorcjum wobec zamawiającego jest solidarna.

PBG podkreślało, że do dnia rozwiązania umowy kontrakt został zrealizowany „w pełnym zakresie przedmiotowym, za wyjątkiem testu 72-godzinnego jednego z zamontowanych urządzeń, niewpływającego na funkcjonalność całej instalacji”.

- W dniu 18.11.2013 r. nastąpił odbiór techniczny obiektu przez zamawiającego. Strony umowy dokonały też pełnego rozliczenia wynagrodzenia Konsorcjum za prace wykonane do odbioru technicznego projektu - informowało PBG w kwietniu 2014 r.

Spółka zaznaczyła wówczas też, że PGNiG w raporcie bieżącym nt. odstąpienia od umowy z konsorcjum podało, iż „stan zaawansowania rozbudowy PMG Wierzchowice do pojemności 1,2 mld m3 wynosi ok. 97 proc.” a „funkcjonalność projektu w zakresie magazynowania 1,2 mld m sześc. gazu jest osiągnięta i utrzymywana”.

PMG Wierzchowice to niejedyny sporny kontrakt PBG i PGNiG. W połowie lutego 2014 r. PBG otrzymało od PGNiG wezwanie do zawarcia ugody, w wyniku której jego konsorcjum PBG miałoby wypłacić 159,45 mln zł tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy na budowę Odazotowni Grodzisk.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP