Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGE wybrała nadzorcę budowy nowych bloków w Opolu

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
15-04-2014 08:31
PGE wybrała nadzorcę budowy nowych bloków w Opolu
Fot. (mat. pras. MSP)

Potwierdziły się wcześniejsze informacje portalu wnp.pl - budowę nowych bloków w Elektrowni Opole zamiast zewnętrznego inżyniera kontraktu będzie dla PGE GiEK nadzorowała jej własna spółka zależna.

- Zamawiający, zgodnie z zapisami umowy o realizację „pod klucz” dwóch bloków energetycznych nr 5 i 6 w Oddziale Elektrownia Opole, powołał do wykonywania obowiązków menedżera projektu spółkę zależną Elbis - poinformowała portal wnp.pl Iwona Paziak, rzecznik PGE GiEK.
O tym, że PGE GiEK planuje, aby inwestorem zastępczym dla bloków w Opolu, podobnie jak w przypadku budowy bloku 858 MW w Bełchatowie, został Elbis portal wnp.pl pisał już na początku lutego.

Elbis świadczył dotychczas usługi konsultacyjne techniczne, ekonomiczne i prawne w ramach projektu budowy nowych bloków Elektrowni Opole. Informatorzy wnp.pl wcześniej wskazywali, że PGE GiEK chciałaby też, aby Elbis został inwestorem zastępczym dla bloku 450 MW w Elektrowni Turów.

Elbis (do 2003 r. pod nazwą Elektrownia Bełchatów II) powstał w 1996 r. W ofercie usług spółki znajduje się pełnienie funkcji inwestora zastępczego w projektach energetycznych, przygotowywanie inwestycji w farmy wiatrowe oraz ich realizacja na zasadzie inżyniera projektu, a także obrót biomasą.

Elbis, poza rolą inwestora zastępczego przy bloku 858 MW w Bełchatowie, świadczy też PGE GiEK usługi doradcy technicznego w procesie kompleksowej modernizacji bloków w Bełchatowie, a także jest inżynierem kontraktu dla inwestycji zabudowy turbozespołu upustowo-kondensacyjnego i kotła rezerwowo-szczytowego w EC Zgierz. PGE GiEK posiada 100 proc. udziałów Elbisu.

PGE GiEK wydała 31 stycznia 2014 r. konsorcjum Rafako polecenie rozpoczęcia prac w Opolu. Konsorcjum Rafako będzie miało 54 miesiące w przypadku bloku 5. i 62 miesiące w przypadku bloku 6.

Wartość kontraktu wynosi 9,4 mld zł netto, z czego na Polimex-Mostostal przypada 42 proc., na Rafako - 34 proc., a pozostała część na Mostostal Warszawa. Według umowy, opalane węglem kamiennym bloki mają mieć po 900 MW, a sprawność netto każdego z nich minimum 45,5 proc.

Borykające się z problemami finansowymi konsorcjum znalazło podporę w postaci swojego rywala z przetargu, czyli Alstomu, który został kluczowym podwykonawcą i generalnym projektantem inwestycji.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP