PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGE chce wybudować spalarnię odpadów

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
12-04-2013 08:56
PGE chce wybudować spalarnię odpadów
fot. PTWP

Planowana przez PGE spalarnia ma docelowo przerabiać 180 tys. ton odpadów komunalnych, a także produkować energię elektryczną oraz cieplną.

PGE GiEK ogłosiła 11 kwietnia przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji budowlanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę z klauzulą ostateczności dla projektu pn. „Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii” w Elektrociepłowni Rzeszów.
O przygotowaniach do tej inwestycji portal wnp.pl pisał już w maju 2012 r.

Zobacz: PGE przygotowuje się do budowy spalarni odpadów

- Projektowana instalacja termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii będzie dostosowana do przyjmowania i termicznego przetwarzania z odzyskiem energii 180 tys. ton/rok zmieszanych odpadów komunalnych, pozostałości z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych i innych odpadów w dwóch ciągach technologicznych - napisano w ogłoszeniu przetargowym.

Inwestor przewiduje wybudowanie w pierwszej kolejności jednej linii technologicznej o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów.

- Nominalna moc elektryczna brutto planowanej instalacji (jedna linia technologiczna) przy założonej kaloryczności odpadów na poziomie 8,5 MJ/kg, wyniesie 7,87 MWe przy pracy w kondensacji (produkcja wyłącznie energii elektrycznej) i 4,84 MWe przy pracy w kogeneracji - wskazano w ogłoszeniu.

- Moc cieplna z instalacji przy pracy w kogeneracji w warunkach nominalnych wyniesie 15,4 MWt. Osiągane parametry energetyczne będą silnie korelować z morfologią przetwarzanych odpadów. Technologią przyjętą do realizacji jest spalanie odpadów na ruszcie klasycznym, z wykorzystaniem półsuchej metody oczyszczania spalin z niekatalityczną redukcją tlenków azotu (SNCR) - dodano.

Zwycięzca przetargu, który zostanie wybrany według kryterium najniższej ceny, na przygotowanie dokumentacji będzie miał sześć miesięcy. Postępowanie będzie prowadzone według procedury ograniczonej - do przetargu zostanie zakwalifikowanych maksimum pięciu wykonawców.

Zamawiający przewiduje przeprowadzenie aukcji elektronicznej, jeśli zostaną złożone co najmniej trzy oferty niepodlegające odrzuceniu.

Na rozstrzygnięcie oczekuje natomiast inna inwestycja w Elektrociepłowni Rzeszów - budowa „pod klucz” nowego bloku kogeneracyjnego o sprawności całkowitej nie mniejszej niż 81 proc., znamionowej mocy cieplnej brutto co najmniej 26 MWt i znamionowej mocy elektrycznej brutto co najmniej 29 MWe z maksymalizacją sprawności elektrycznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP