PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PGE: budowa bloków w Opolu ma racjonalne podstawy

Autor: wnp.pl (DC)
24-01-2014 10:24
PGE: budowa bloków w Opolu ma racjonalne podstawy
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Wśród racjonalnych przesłanek przemawiających za budową dwóch bloków po 900 MW w Elektrowni Opole PGE wymienia m.in. wprowadzenie mechanizmów mocowych, racjonalizację wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2.

- Powyższe czynniki pozwalają nam z większym optymizmem patrzeć na przepływy pieniężne, które decydują o opłacalności elektrowni konwencjonalnych, takich jak w Opolu. Obniżają one także ekspozycję na ryzyko niezadowalającego wykorzystania mocy nowych bloków. Dodatkowo, wierzymy w długoterminową przewagę konkurencyjną naszej Grupy Kapitałowej dzięki inwestycjom w najbardziej efektywne technologie eksploatowane w oparciu o krajowe zasoby – mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
PGE podkreśla, że dzisiejszy model rynku nie generujący zachęt do inwestycji, zaczął się zmieniać. Wśród krajów, które wprowadziły mechanizmy tzw. rynku mocy, znajdują się: Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja oraz Polska. Wdrożony już w naszym kraju mechanizm Operacyjnej Rezerwy Mocy pozwala zakładać, że dzięki niemu, lub kolejnym rozwiązaniom w tym zakresie, zwiększy się opłacalność nowych jednostek konwencjonalnych.

- Obok już obserwowanych, korzystnych dla inwestycji konwencjonalnych trendów regulacyjnych, oczekujemy stabilnej sytuacji makroekonomicznej w krótkim okresie i niewielkich wzrostów w długim – mówi Dariusz Marzec, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- Uważamy, że przy racjonalnych założeniach projekt Opole II długoterminowo będzie generował przepływy finansowe zwiększające wartość Grupy Kapitałowej – dodaje Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzający ds. ekonomiczno-finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Najważniejsze założenia makroekonomiczne inwestycji w Opolu przedstawiają się następująco:

- Ceny węgla kamiennego - skumulowany roczny wskaźnik wzrostu cen (CAGR) w latach 2016-2030 na poziomie ok. 1,5 proc. Cena paliwa dla Elektrowni Opole wynika z długoterminowej umowy na dostawy z Kompanią Węglową;

- Polityka klimatyczna - Cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla na poziomie założeń Komisji Europejskiej z dokumentu Impact Assesment z października 2013 r. (10 euro za tonę w 2020 r., 35 euro za tonę w 2035 r.). Udział odnawialnych źródeł energii w wolumenie sprzedawanej energii na stabilnym poziomie w latach 2020-2030;

NA GIEŁDZIE

PGE [PGE]

kurs:

11.70 PLN 0.04 (0.34%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP