PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG wierzy w układ; energetyka dominuje w portfelu

Autor: wnp.pl (TE)
22-03-2013 06:07
PBG wierzy w układ; energetyka dominuje w portfelu
fot. PTWP

Ponad 2,3 mld zł straty netto miało PBG w 2012 r., a jego grupa kapitałowa przeszło 3,6 mld zł. Władze spółki podtrzymują jednak przekonanie, że wierzyciele zgodzą się na zawarcie układu. Podkreślają też, że portfel zleceń grupy należy do największych w historii i jest zdominowany przez rentowne kontrakty energetyczne.

W 2012 r. PBG miało na poziomie jednostkowym 224,01 mln zł przychodów oraz 2,32 mld zł straty netto. Rok wcześniej było to 964,13 mln zł przychodów oraz 92,89 mln zł zysku netto. Na koniec 2012 r. spółka miała 2,47 mld zł długu netto wobec 1,45 mld zł rok wcześniej.
Na poziomie grupy PBG zanotowało w 2012 r. 1,83 mld zł przychodów oraz 3,69 mld zł straty netto. Rok wcześniej było to 3,67 mld zł przychodów oraz 170,65 mln zł zysku netto. Strata operacyjna wyniosła w 2012 r. 3,51 mld zł wobec 269,31 mln zł zysku operacyjnego rok wcześniej.

W komentarzu do wyników PBG podało, że na początku 2013 r. wartość portfela zamówień grupy wynosiła ok. 5,9 mld zł, z czego do realizacji w 2013 r. przypada ok. 1,3 mld zł, a pozostała kwota - na lata kolejne. Największy udział w portfelu zajmuje budownictwo energetyczne (86 proc.), do którego grupa zalicza kontrakt na budowę bloków w Elektrowni Opole

Drugim co wielkości segmentem w portfelu jest gaz ziemny, ropa naftowa i paliwa (blisko 14 proc.), w którym grupa wskazuje trzy największe kontrakty dotyczące budowy podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach, kopalni ropy naftowej LMG oraz terminalu LNG w Świnoujściu. Marginalny udział w portfelu zamówień stanowi segment wody.

W liście do akcjonariuszy Paweł Mortas, prezes PBG, przypomniał, że 21 września ubiegłego roku minął wierzytelności przez wierzycieli spółki. Aktualnie wciąż trwa proces związany z tworzeniem ich listy.

Zdaniem zarządu PBG gwarancją realizacji układu z wierzycielami są takie elementy jak m.in. restrukturyzacja nieoperacyjnego majątku trwałego spółek; sprzedaż udziałów i akcji w spółkach, które nie są związane z strategicznymi obszarami działalności PBG.
Do tego dochodzi także dezinwestycja projektów deweloperskich i inwestycyjnych; możliwość pozyskiwania rentownych kontraktów w sektorze energetycznym, wynikająca ze współpracy z Rafako oraz pozyskanie nowych kontraktów w sektorze ropy i gazu, będącym strategicznym obszarem działalności PBG.

Mortas wskazał, że zarząd poszukuje możliwości pozyskania dodatkowego finansowania dla PBG oraz całej grupy.

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy podejmowaliśmy m.in. działania związane z możliwością pozyskania pożyczki na ratowanie z Agencji Rozwoju Przemysłu. Działania te, na dzień dzisiejszy, zostały zawieszone. Wyrażamy jednak chęć powrotu do rozmów z ARP, natomiast formą pomocy mogłaby być pożyczka na restrukturyzację działalności spółki. Środki z pożyczki miałyby zapewnić kontynuację działalności operacyjnej spółki i grupy w trakcie realizacji układu - stwierdził Mortas.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (16)

PBG SA [PBG]

kurs:

2.88 PLN 0.07 (2.49%)

Notowania | Analiza techniczna


RAFAKO SA [RFK]

kurs:

6.68 PLN -0.06 (-0.89%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP