PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG w oczekiwaniu na układ po dwóch latach od upadłości

Autor: wnp.pl (TE)
07-09-2014 15:15
PBG w oczekiwaniu na układ po dwóch latach od upadłości

Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Od ogłoszenia upadłości PBG minęły już ponad dwa lata. Skala działalności spółki jest coraz mniejsza na tle zależnego Rafako, które posiada obszerny portfel zleceń energetycznych. Jednocześnie wciąż trwają procedury, który mają doprowadzić do głosowania nad zawarciem układu z wierzycielami PBG.

Po pierwszym półroczu 2014 r. na poziomie jednostkowym PBG miało 122,88 mln zł przychodów wobec 215,01 mln zł rok wcześniej. Spółka odnotowała 69,66 mln zł straty netto wobec 2,25 mln zł zysku netto przed rokiem.
Natomiast na poziomie grupy PBG miało 661,52 mln zł przychodów wobec 705,28 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 162,87 mln zł straty netto wobec 139,15 mln zł zysku przed rokiem.

Jak podało PBG, powodem spadku przychodów spółki jest brak nowych zleceń i kończące się kontrakty z aktualnego portfela zamówień. Spółka, wykorzystując struktury swojej grupy kapitałowej, stara się jednak o nowe zlecenia.

- W ostatnim czasie w ramach postępowań przetargowych oferty złożone przez PBG oil and gas okazały się najkorzystniejsze - dwa kontrakty w segmencie gazu ziemnego i ropy naftowej o wartości w sumie 145 mln zł netto - wskazało PBG.

W pierwszym półroczu największa część przychodów spółki została wygenerowana z realizacji kontraktu na budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Wartość rozpoznanych przychodów z tego zlecenia wyniosła 96 mln zł.

Natomiast w przypadku wyników grupy, PBG podało, że wpływ na poziom zysku miał szereg negatywnych czynników, m.in. dokonane odpisy, wzrost kosztów ogólnego zarządu, kosztów operacyjnych, a także kosztów finansowych.

Na początku lipca wartość portfela zamówień grupy PBG wynosiła ok. 6,65 mld zł, z czego do realizacji w 2014 r. przypadało ok. 830 mln zł. Największy udział w portfelu stanowiły kontrakty z segmentu budownictwa energetycznego (95 proc.), za który odpowiada Rafako.

Zobacz więcej: Rafako już nie liczy Opola w portfelu. Przychody i zysk w górę

W raporcie półrocznym PBG podało, że trwa proces rozpatrywania sprzeciwów do zobowiązań umieszczonych na dodatkowych listach wierzytelności. W sumie znalazły się na nich zobowiązania warte ponad 351 mln zł.

Wcześniej, na początku czerwca 2013 r., nadzorca sądowy przekazał sędziemu komisarzowi listę wierzytelności PBG. Ich wartość opiewała na blisko 2,78 mld zł.

- Aktualnie najważniejszym celem jest doprowadzenie do zawarcia układu i jego skuteczna realizacja, co umożliwi kontynuowanie działalności przez spółkę, a w przyszłości pozwoli na odbudowanie wartości dla jej akcjonariuszy - podało PBG.

NA GIEŁDZIE

PBG SA [PBG]

kurs:

3.52 PLN 0.06 (1.73%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 504 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP