Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG ukarane przez KNF ws. Energomontażu-Południe

Autor: WNP.PL (TE)
19-04-2016 21:13
PBG ukarane przez KNF ws. Energomontażu-Południe

Była siedziba Energomontażu-Południe przy ul. Mickiewicza w Katowicach.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

KNF jednogłośnie nałożyła na będące w upadłości układowej PBG karę pieniężną w wysokości 800 tys. zł z powodu nienależytego wykonania obowiązków informacyjnych, m.in. ws. sprzedaży pakietu kontrolnego Energomontażu-Południe do Rafako.

- Spółka nie opublikowała informacji poufnej, która powstała najpóźniej w dniu 13 października 2011 r. o gotowości spółki do podjęcia rozmów na temat transakcji zbycia znacznego pakietu akcji spółki Energomontaż-Południe SA na rzecz Rafako SA, której dokonano w dniu 20 grudnia 2011 r. - podała KNF.
- Na dzień 13 października 2011 r., tj. dzień pisma, w którym spółka wystosowała do prezesa Rafako SA informację o gotowości do podjęcia rozmów na ww. temat, informacja ta nie była zakomunikowana inwestorom - dodała.

Strategiczna informacja

KNF przypomniała, że 13 października 2011 r. PBG posiadała w Energomontażu 64,85 proc. udziałów w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów o wartości rynkowej ponad 120 mln zł.

- Informacja ta była dla spółki strategiczna, gdyż dotyczyła potencjału grupy kapitałowej PBG w obszarze energetyki, z działalnością w którym spółka wiązała swoją dalszą działalność traktując ten obszar jako wzrostowy o bardzo dobrych perspektywach - stwierdziła KNF.

- Informacja ta była ważna dla inwestorów, bowiem jej przekazanie do publicznej wiadomości umożliwiłoby całościowe spojrzenie na planowane zmiany w strukturze grupy kapitałowej PBG. Reorganizacja zaś grupy kapitałowej była jednym z elementów naprawy jej sytuacji - zaznaczyła.

Ponadto KNF podała, że nałożona kara na PBG dotyczy również nienależytego wykonania obowiązków związanych ze sporządzeniem raportów okresowych za 2011 r. oraz za pierwszy kwartał 2012 r.

Komisja zwróciła uwagę, że PBG nierzetelnie zaprezentowała informacje nt. niepewności dotyczących kontynuowania działalności, wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań, a także ryzyka związanego z płynnością finansową.

Rafako ukarane wcześniej

Już w marcu 2014 r., KNF jednogłośnie nałożyła na Rafako karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł za niewykonanie obowiązków informacyjnych związanych z zakupem Energomontażu-Południe od PBG.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2011 r. Rafako kupiło od PBG 64,84 proc. akcji Energomontażu-Południe za 160,15 mln zł. Wcześniej władze PBG zapowiadały, że docelowo rozważają włączenie katowickiej spółki do grupy Rafako, wokół której miała być konsolidowana działalność całej grupy PBG w energetyce.

W ramach transakcji jeden walor katowickiej firmy wyceniono na 3,48 zł. W dniu transakcji za jedną akcję Energomontażu na zamknięciu notowań GPW płacono 1,85 zł.

Już wówczas PBG znajdowało się w trudnej sytuacji finansowej, związanej z kontraktami autostradowymi oraz Stadionem Narodowym, a także przejęciem Rafako, które spółka musiała sfinansować ze środków własnych, po tym jak ze współpracy wycofały się banki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP