PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG: są ostateczne propozycje układowe. Waży się los spółki

Autor: wnp.pl (TE)
04-11-2014 09:23
PBG: są ostateczne propozycje układowe. Waży się los spółki

Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz PBG

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Zarząd znajdującego się w upadłości układowej PBG zatwierdził ostateczne propozycje restrukturyzacji zobowiązań spółki. Zostały one pozytywnie zaopiniowane przez radę nadzorczą i złożone w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto do głosowania na zgromadzeniu wierzycieli.

- Dobiega końca ponad dwuletni okres ciężkiej pracy oraz trudnych rozmów mających na celu osiągnięcie konsensusu. Naszym zdaniem przedstawione propozycje układowe będą optymalne dla wszystkich zaangażowanych w proces stron, a jednocześnie możliwe do zrealizowania przez spółkę - powiedziała cytowana w komunikacie Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.
- Zawarcie układu pozwoli z jednej strony spłacić zobowiązania Spółki w znacznie większym stopniu, niż w ramach likwidacji, a z drugiej, umożliwi dalsze funkcjonowanie polskiej firmie z tak dużym doświadczeniem, wyspecjalizowanej w segmencie gazu ziemnego i ropy naftowej - dodała.

Przygotowane przez spółkę propozycje układowe zakładają, że wierzyciele spółki będą zaspokajani w siedmiu grupach reprezentujących różne kategorie interesów.

Wierzyciele, których wierzytelności nie przekraczają kwoty 500 tys. złotych (wierzyciele drobni) zostaną zaspokojeni w całości. Pozostali wierzyciele zostaną spłaceni w ratach układowych w wysokości od 8 do 21 proc. wartości wierzytelności.

Objęte układem wierzytelności znaczących akcjonariuszy nie będą podlegać spłacie w gotówce i zostaną skonwertowane na akcje spółki nowej emisji. Akcje PBG zostaną zaoferowane również największej grupie wierzycieli reprezentującej instytucje finansowe.

Propozycje układowe przewidują spłatę rat układowych zgodnie z harmonogramem przewidzianym dla poszczególnych grup w okresie od 31 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2020 r. Wierzyciele drobni zostaną spłaceni jednorazowo w dacie 30 czerwca 2016 r.

Wszystkim wierzycielom (z wyłączeniem wierzycieli drobnych spłacanych w całości oraz wierzycieli będących akcjonariuszami wyłączonych ze spłat w gotówce) zostanie zapewniona, po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu, możliwość wymiany płatności w formie rat układowych na obligacje spółki. Obligacje spółki będą obligacjami zabezpieczonymi w zakresie i na warunkach opisanych w propozycjach układowych.

- Po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje spółki zgodnie z propozycjami układowymi, do wierzycieli finansowych będzie należeć około 75 proc. akcji spółki. W ramach planowanych zmian w zakresie ładu korporacyjnego spółki wierzyciele finansowi uzyskają narzędzia efektywnej kontroli nad wykonywaniem przez spółkę układu reprezentując większość w organie rady nadzorczej spółki - podało PBG.

NA GIEŁDZIE

PBG SA [PBG]

kurs:

2.88 PLN 0.07 (2.49%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP