PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG ma prawomocny układ z wierzycielami

Autor: wnp.pl (TE)
16-06-2016 15:53
PBG ma prawomocny układ z wierzycielami

Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił zażalenia na postanowienie zatwierdzające układ zawarty przez PBG z wierzycielami. Oznacza to, że postanowienie sądu o zatwierdzeniu układu jest prawomocne.

- Uprawomocnienie układu wieńczy ciężką pracę wielu zaangażowanych stron. To milowy krok w procesie odbudowy zaufania do spółki - skomentował Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.
 Jak podało PBG, w najbliższym czasie zostanie wydane postanowienie o zakończeniu postępowania i tym samym z nazwy spółki zniknie dopisek „w upadłości układowej”.

Przypomnijmy, że sąd zatwierdził układ zawarty przez PBG z wierzycielami 8 października 2015 r. Głosowanie, podczas którego zdecydowana większość wierzycieli opowiedziała się za zawarciem układu, odbyło się w dniach od 3 do 5 sierpnia 2015 r.

Uprawnionych do głosowania było ostatecznie 356 wierzycieli, dysponujących ogólną sumą wierzytelności w kwocie prawie 2,67 mld zł.

Za układem opowiedziała się większość wierzycieli, reprezentujących łącznie ponad 2,52 mld zł, czyli ok. 94,61 proc. kwoty wierzytelności uprawnionych do głosowania. Wymagany ustawą próg to 2/3 wierzytelności.

Umowa restrukturyzacyjna

Na początku sierpnia 2015 r. PBG zawarło umowę restrukturyzacyjną z kluczowymi wierzycielami. W umowie ustalono m.in. zasady wykonania układu, możliwość finansowania działalności operacyjnej i nowych kontraktów.

Finansowanie działalności PBG ma wesprzeć główny akcjonariusz, czyli Jerzy Wiśniewski, który po zatwierdzeniu układu będzie posiadał 23,6 proc. akcji i nadal będzie kierował pracami zarządu.  

Układ zakłada spłatę wierzytelności w ratach układowych w wysokości od 8 do 21 proc. wartości wierzytelności zgodnie z harmonogramem (pierwotnie zakładano od 31 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2020 r. - red.) oraz konwersję wierzytelności na nowe akcje.

Wierzytelności układowe zostaną zabezpieczone zastawem na akcjach w Rafako, należących zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio do PBG. Obecnie PBG posiada 50 proc. plus jedną akcję w Rafako.

Prawomocny układ

Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu wszystkim wierzycielom, z wyjątkiem drobnych wierzycieli spłacanych w całości w gotówce oraz wierzycieli będących akcjonariuszami, zostanie zapewniona możliwość zamiany płatności rat układowych na obligacje spółki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 252 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP