Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG ma nowy termin głosowania układu i jest pewne swego

Autor: wnp.pl (TE)
18-05-2015 18:03
PBG ma nowy termin głosowania układu i jest pewne swego

Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Sąd Rejonowy w Poznaniu wyznaczył na pierwsze dni sierpnia nowy termin głosowania nad układem w PBG. Spółka podała, że uzgodniła już podstawowe dokumenty związane z restrukturyzacją i spodziewa pozytywnej decyzji wierzycieli.

Pierwotnie głosowanie miało zostać przeprowadzone w dniach 27-29 kwietnia, jednak zgodnie z oczekiwaniem wierzycieli termin ten - na wniosek spółki - został zniesiony przez sędziego komisarza.
PBG zaznaczyło, że zaangażowane w proces strony potrzebowały dodatkowego czasu na dokonanie postulowanych przez wierzycieli zmian do propozycji układowych oraz na dokończenie uzgodnień w zakresie warunków restrukturyzacji.

Dotyczyło to przede wszystkim kwestii związanych z pakietem zabezpieczeń, czyli m.in. zastawem na akcjach Rafako. PBG posiada 61,01 proc. w kapitale zakładowym oraz głosach na walnym spółki z Raciborza, w tym 11,01 proc. bezpośrednio, a resztę poprzez cypryjski Multaros Trading.

Zmodyfikowanie propozycje zostały złożone w sądzie 29 kwietnia. Ponadto zatwierdzone zostały projekty umowy restrukturyzacyjnej oraz warunków emisji obligacji, które stanowią podstawę restrukturyzacji spółki.

Zobacz więcej: PBG: propozycje układowe, z zastawem na Rafako, złożone

Podobnie jak w przypadku pierwotnego terminu, w związku z zarządzeniem głosowania w grupach, sąd wyznaczył trzy dni na zgromadzenie wierzycieli. Głosowania odbędą się w dniach 3, 4 oraz 5 sierpnia.

Cytowana w komunikacie Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG, wyraziła przekonanie, że spółka dochowała należytej staranności, aby możliwe było zakończenie sukcesem postępowania upadłości układowej spółki.

- Spełniliśmy oczekiwania wierzycieli finansowych w zakresie zmian treści propozycji układowych. Wykonaliśmy ogrom pracy związanej z przekonaniem wierzycieli handlowych do oddania głosu na „tak” - skomentowała Banaszak-Filipiak.

- Gdyby podliczyć deklarowane w kwietniu głosy, osiągnęlibyśmy pozytywny wynik już w pierwotnym terminie w zakresie wymaganej prawem większości w ramach liczby głosów oddanych przez uprawnionych wierzycieli. Warunki spłaty wierzycieli handlowych nie uległy żadnym zmianom - dodała.

PBG zaznaczyło, że propozycje układowe złożone w sądzie wprowadzają zapisy, których oczekiwali wierzyciele.

- W związku z powyższym, pomyślny dla Spółki efekt głosowania zgromadzenia wierzycieli, czyli zatwierdzenie układu, wydaje się być przesądzony - podsumowano.

Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu 13 czerwca 2012 r. Na upadku spółki miały zaważyć przede wszystkim nierentowne kontrakty drogowe oraz budowa Stadionu Narodowego w Warszawie.

Istotne miało być także wycofanie się banków z finansowania przejęcia Rafako, które PBG musiało finalnie zrealizować ze środków własnych.

Na początku czerwca 2013 r., nadzorca sądowy przekazał sędziemu komisarzowi listę wierzytelności PBG. Jej wartość opiewała na blisko 2,78 mld zł. Ponadto w grudniu 2014 r. zatwierdzono trzy dodatkowe listy wierzytelności na łączną kwotę ponad 350 mln zł.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)

PBG SA [PBG]

kurs:

2.77 PLN -0.01 (-0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP