PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG i Hydrobudowa chcą 0,5 mld zł od Imtech za Stadion Narodowy

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
06-01-2015 15:04
PBG i Hydrobudowa chcą 0,5 mld zł od Imtech za Stadion Narodowy

Generalnym wykonawcą Stadionu Narodowego było konsorcjum PBG (obecnie w upadłości układowej), zależnej od niego e Polska (upadłość likwidacyjna) oraz spółki z upadłej austriackiej grupy Alpine. Na grupę PBG przypadała połowa zakresu prac, których wartość wyniosła 1,25 mld zł netto.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Pełnomocnik PBG oraz syndyka masy Hydrobudowy Polska złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Imtech Polska, który dotyczy podwykonawstwa na budowie Stadionu Narodowego. Kwota pozwu opiewa na 564,49 mln zł. Zdaniem Imtech, jest on „mało rzeczywisty”.

Imtech Polska, jako podwykonawca, na budowie Stadionu Narodowego realizował prace w zakresie wykonania instalacji sanitarnej oraz obiektów mechanicznych.
PBG podało, że kwota pozwu przeciwko spółce obejmuje m.in. niewykonanie istotnej części zakresu przedmiotowego umowy i wynikające z tego koszty podwykonawstwa zastępczego.

Ponadto na kwotę ma pozwu mają się składać się też kary umowne z tytułu: zwłoki w wykonaniu umowy, zwłoki w usunięciu wad i usterek oraz kar umownych za naruszenie przepisów BHP.

- Zarząd PBG wyjaśnia, że kwota dochodzona pozwem została wyliczona w oparciu o postanowienia umowy zawartej pomiędzy stronami i jest oparta na rzetelnie przygotowanej dokumentacji dowodowej - napisano w komunikacie PBG.

- Spółka nie jest w stanie na obecnym etapie ocenić, w jakim zakresie wniesione powództwo zostanie uwzględnione przez sąd - dodano.

O złożeniu pozwu PBG poinformowało w komunikacie bieżącym 24 grudnia w godzinach wieczornych, przez co uzyskanie komentarza ze strony Imtech Polska było możliwe dopiero po okresie świąteczno-noworocznym.

Robert Nowak, dyrektor biura zarządu Imtech Polska, powiedział portalowi wnp.pl, że spółka spodziewa się, iż odpowiednie dokumenty zostaną jej przez sąd udostępnione w okresie nie krótszym niż 6-8 tygodni.

- Dopiero wtedy będziemy w pełni mogli się odnieść do zapisów z tego pozwu. Niemniej jednak, odnotowując tę informację w chwili obecnej, stanowisko naszej firmy w tej kwestii jest takie, iż uważamy ten pozew za mało rzeczywisty - powiedział Nowak.

- Warto przypomnieć, iż kwota tam wymieniona prawie pięciokrotnie przewyższa wartość całego kontraktu, jaki Imtech Polska podpisał w związku z realizacją budowy Stadionu Narodowy. Spodziewamy się, iż sąd odrzuci ów pozew jako bezzasadny - dodał.

Jak wynika ze sprawozdań finansowych PBG, już 20 września 2013 r. Imtech Polska złożył pozew o zapłatę 115,03 mln zł przez PBG, Alpine Construction Polska, NCS i Skarb Państwa oraz Ministra Sportu i Turystyki.

Pozew dotyczy zapłaty za prace wykonane podczas budowy Stadionu Narodowego oraz zapłaty za szkody z tytułu przekroczonego terminu tych prac.

Jak informowało PBG w raporcie za trzeci kwartał 2014 r., sąd postanowił 8 lipca 2014 r. o skierowaniu sprawy do mediacji. Niezależnie od tego PBG skierowała do sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP