PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG chciało się porozumieć z Alstomem bez wiedzy Rafako

Autor: wnp.pl (TE)
16-11-2012 15:31
PBG chciało się porozumieć z Alstomem bez wiedzy Rafako
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rafako opublikowało tezy zawarte w uzasadnieniu postanowienia Sądu Okręgowego w Gliwicach, dotyczącego zmian we władzach Rafako pod koniec października. Wynika z nich, że tuż przed odwołaniem Wiesława Różackiego oraz jego dwóch zastępców, zarząd Rafako dowiedział się, że PBG prowadzi w jego imieniu rozmowy m.in. w kwestii próby zawarcia ugody pomiędzy Rafako a spółkami z grupy Alstom.

W piątek Rafako poinformowało, że Sąd Okręgowy w Gliwicach postanowił udzielić zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności uchwał rady nadzorczej Rafako z 29 października z wniosku Wiesława Różackiego, Dariusza Karwackiego i Bożeny Kawałko. W efekcie Różacki został przywrócony na stanowisko prezesa Rafako, a Karwacki i Kawałko na stanowiska wiceprezesów raciborskiej spółki.
Czytaj więcej: Sąd przywrócił Wiesława Różackiego na stanowisko prezesa Rafako

Poniżej tezy z postanowienia Sądu Okręgowego w Gliwicach, które Rafako przekazało w komunikacie bieżącym:

"RAFAKO S.A. występuje jako powód w postępowaniu przed sądem przeciwko spółkom z grupy Alstom. Łączna wartość uzasadnionych roszczeń kierowanych przez RAFAKO S.A. w ramach tych postępowań wynosi przeszło 374.039.000 zł oraz 30.000.000 Euro. RAFAKO S.A. dochodzi roszczeń wynikających z bezprawnego pobrania gwarancji bankowych ustanowionych na rzecz Alstom Power Sp. z o.o. pomimo braku zaistnienia przesłanek upoważniających do takiego pobrania.

Uprawnieni wyjaśnili przy tym, że RAFAKO S.A, stało się na tyle dużą spółką, że rozpoczęło konkurowanie z Alstom, jako główny wykonawca bloków energetycznych na rynku polskim. Alstom wykorzystując więc swoją pozycję w poprzednim kontrakcie postanowił bezprawnie wstrzymać płatności i pobrać gwarancje".

"W dniu 28 października 2012 r. członkowie zarządu RAFAKO S.A. otrzymali od pracownika PBG wiadomość o negocjowanej przez nich w imieniu RAFAKO S.A. ugody ze spółkami Alstom. Warunki na jakich RAFAKO S.A. miałoby zawrzeć przedmiotową ugodę są w sposób jednoznaczny skrajnie niekorzystne dla RAFAKO S.A. i w sposób wysoce prawdopodobny mogą doprowadzić do faktycznego zrzeczenia się przez RAFAKO S.A. wszelkich swoich zasadnych roszczeń, w sytuacji gdy RAFAKO S.A. realnie może nie otrzymać nic w zamian.

Warunki projektu ugody ze spółkami z grupy Alstom prowadzą w prosty sposób do zrzeczenia się przez RAFAKO S.A. wszelkich, zasadnych i opiewających na kwotę niemal 400.000.000 zł roszczeń w zamian za kwotę ok. 160,000.000 zł płatną w całości pod warunkami, co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nigdy się nie ziszczą i uzależnionych od okoliczności będących praktycznie poza jakimkolwiek wpływem RAFAKO S.A.

Zawarcie ugody według projektu otrzymanego od PBG może w wariancie szczególnie negatywnym na tyle osłabić pozycję finansową RAFAKO S.A., iż nie będzie mogło ono prowadzić inwestycji energetycznych jako członek lub lider konsorcjum wykonawczego. Tym samym Alstom może osiągnąć swój cel osłabienia pozycji RAFAKO i zepchnięcia RAFAKO z powrotem do grona firm podwykonawczych inwestycji w energetyce.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (13)

PBG SA [PBG]

kurs:

3.57 PLN 0.05 (1.42%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 295 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP