Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PBG chce ugody z PGNiG ws. Wierzchowic oraz LMG

Autor: WNP.PL (TE)
11-05-2016 10:28
PBG chce ugody z PGNiG ws. Wierzchowic oraz LMG

Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice

Fot. PGNiG

PBG złożyło do Sądu Rejonowym dla m.st. Warszawy wniosek o zawezwanie do próby ugodowej wobec PGNiG ws. rozstrzygnięcia sporów dotyczących zakończenia i rozliczenia kontraktów na budowę Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice oraz kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów.

Jak podało PBG, podstawą zawezwania jest brak zwrotu przez PGNiG wymagalnej kwoty kaucji stanowiącej zabezpieczenie roszczeń gwarancyjnych w ramach kontraktu na kopalnię LMG. Do tego dochodzi rozliczenie wzajemnych roszczeń dotyczących Wierzchowic.
Jak podało PBG, wartość sporu wynosi 288,23 mln zł. Stanowi ona sumę roszczenia PBG z tytułu zabezpieczenia LMG (20 mln zł), powiększonej o oprocentowanie oraz wynagrodzenia konsorcjum realizującego Wierzchowice, jak również wartości kar naliczanych przez PGNiG.

Kopalnia LMG

Przypomnijmy, że 22 marca 2013 r. PBG oraz PGNiG podpisały protokół końcowy odbioru kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów-Międzychód-Grotów. Końcowy odbiór inwestycji nastąpił na blisko trzy tygodnie przed umownym terminem.

Wartość inwestycji wyniosła 1,4 mld zł netto. Kontrakt na budowę kopalni LMG konsorcjum PBG (lider), Technip KTI (Włochy) i Thermo Design Engineering (Kanada) podpisało z PGNiG 11 sierpnia 2008 r.

PBG podkreślało wówczas, że kopalnia LMG to jedna z najważniejszych oraz jednocześnie największa inwestycja polskiego górnictwa ropy naftowej i gazu zmiennego w Polsce. Kopalnia podwaja wydobycie i produkcje ropy naftowej ze złóż i źródeł krajowych.

W kopalni LMG, oprócz produktów handlowych podstawowych, czyli ropy naftowej oraz gazu ziemnego, jest produkowany także LPG (propan-butan), kondensat i siarka w postaci płynnej, ciepło technologiczno-bytowe oraz energia elektryczna przeznaczona na potrzeby własne ośrodka i kopalni, jak i na sprzedaż do sieci. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i praktycznie niezależny od czynników zewnętrznych.

PMG Wierzchowice

W marcu 2015 r. PBG otrzymało informację o złożeniu przez PGNiG wniosku o zawezwanie do próby ugodowej ws. kontraktu na budowę PMG Wierzchowice. PGNiG oczekuje zapłaty przez konsorcjum PBG w ramach ugody 143,66 mln zł.

Na wartość ugody składa się 133,39 mln zł kary umownej oraz kwota 10,26 mln zł odsetek naliczonych od kary. PBG podtrzymuje stanowisko, że naliczona przez PGNiG kara umowna jest bezpodstawna.

Na początku kwietnia 2014 r. PGNiG poinformowało o odstąpieniu od umowy z konsorcjum PBG na budowę PMG Wierzchowice, tłumacząc to niewykonywaniem, a także nieprawidłową i sprzeczną z umową realizacją inwestycji. PGNiG zażądał kary umownej w wysokości 133,4 mln złotych, tj. 10 proc. wynagrodzenia brutto należnego wykonawcy.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP