Pawlak: to, co pozostało po Euro, powinno zacząć pracować

Pawlak: to, co pozostało po Euro, powinno zacząć pracować
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dobre rezultaty infrastrukturalne Euro teraz trzeba przełożyć na inwestycje produkcyjne; to, co pozostało po mistrzostwach, powinno zacząć pracować - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Pozostaną nam złe wspomnienia futbolowe, trochę lepsze drogi i na pewno niezwykłe - w porównaniu do tego, co było - stadiony. Teraz bardzo ważne jest, żeby to, co pozostało zaczęło pracować" - powiedział podsumowując organizowany w Polsce turniej na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Pawlak.

Wskazywał, że drogi wzmacniają naszą infrastrukturę, a co za tym idzie możliwości działania gospodarczego, także w skali międzynarodowej.

Zwrócił jednak uwagę, że wiele inwestycji jeszcze nie zostało wykończonych. "Byłoby źle, gdyby ten entuzjazm na euro zakończył się na drogach razem z finałem w Kijowie. Mam nadzieję, że tutaj budowlańcy nie ustaną" - oświadczył.

"Drogi realnie są, jeśli patrzymy na projekty, to być może zbyt dużo rozpoczęto w tym samym czasie i to skomplikowało przemieszczanie się. Teraz bardzo istotne jest, żeby dokończyć te projekty" - dodał.

Pawlak ocenił, że bardzo ważne będzie podejście do rozliczeń z podwykonawcami, którzy budowali autostrady, ale też wsparcie w restrukturyzacji dużych firm potrzebujących pomocy jak np. PBG. Sąd w Poznaniu ogłosił w czerwcu upadłość układową PBG i Hydrobudowy.

Wicepremier wyjaśniał, że chodzi o to, by można było prowadzić restrukturyzację z wykorzystaniem środków publicznych tak, aby konsorcja mogły dokończyć kontrakty.

Pawlak stwierdził, że chciałby usprawnienia działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodał chodzi o kwestie rozliczeń kontraktów tak, by była większa płynność w wypłacaniu środków.

Z kolei stadiony - jego zdaniem - wymagają pomysłowego zagospodarowania. Podawał przykład Gdańska, gdzie arena ma w nazwie nazwę firmy, która ją sponsoruje. Zastrzegł jednak, że w Warszawie będą potrzebne inne rozwiązania, bo Stadion Narodowy ma charakter "bardziej oderwany od biznesu". "Ale też będzie wymagał finansowania i aktywności. To może być dobre miejsce do organizowania dużych, masowych spotkań, z dobrą oprawą" - przekonywał wicepremier.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: to, co pozostało po Euro, powinno zacząć pracować

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!