Partnerstwo publiczno-prywatne wreszcie zaczyna kwitnąć

Partnerstwo publiczno-prywatne wreszcie zaczyna kwitnąć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Praktyka PPP powoli, ale pozytywnie weryfikuje teorię. Ponad 220 przedsięwzięć przygotowywanych obecnie w Polsce może zostać zrealizowanych w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego - wynika z raportu Fundacji Centrum PPP.

To niewątpliwie sukces ubiegłorocznej ustawy z „pakietu Szejnfelda”, która wyeliminowała zbędne obciążenia administracyjne oraz zlikwidowała biurokratyczne ograniczenia i tym samym tchnęła nowe życie w tę formę współpracy między podmiotami publicznymi i prywatnymi.

Według dostępnych danych już w 2009 r., a więc w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, podmioty publiczne zgłosiły 41 projekty do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ostatecznie zaakceptowano 34 projekty, co powinno zostać uznane za dobry wynik, zważywszy na to, że nowe rozwiązania wymagają czasu, aby przełożyć się na konkretne działania w praktyce.

Twórca nowej ustawy, były wiceminister gospodarki, poseł Adam Szejnfeld od początku był pełen optymizmu wobec możliwości samorządów w wykorzystywaniu nowych instrumentów.

– Wiedziałem, że przygotowaliśmy bardzo dobrą i potrzebną ustawę. Byłem jednak przekonany, że potrzeba będzie więcej czasu, aby administracja publiczna, a szczególnie samorządowcy, przekonali się do nowych możliwości – mówi Adam Szejnfeld.

Ten rok, pod względem liczby zgłoszonych przedsięwzięć PPP, powinien być lepszy niż poprzedni. Jak wynika z danych prezentowanych w „Biuletynie Zamówień Publicznych” oraz „Tenders European Daily”, tylko w pierwszym półroczu 2010 polskie samorządy zgłosiły kolejne 38 projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W Polsce łącznie przygotowywanych jest ponad 220 przedsięwzięć, do których realizacji rozważana jest formuła PPP lub jej odmiana w postaci koncesji na roboty budowlane lub usługi. Najbardziej aktywne w tym zakresie są: Mazowsze, Wielkopolska i Śląsk, a z miast: Poznań, Warszawa i Kraków.

Jeśli chodzi o sektory gospodarki, które w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem w kontekście wykorzystania PPP i koncesji, to przede wszystkim infrastruktura sportowo-rekreacyjna, szeroko rozumiana infrastruktura związana z transportem (drogi, autostrady, parkingi) oraz ochrona zdrowia i rewitalizacja.

Mimo tak znacznego zainteresowania ideą partnerstwa publiczno-prywatnego, konieczne są inicjatywy promujące PPP.

– Władze centralne oraz organizacje pozarządowe powinny z większym natężeniem i determinacją promować nową formułę i wspierać realizację zadań przy jej wykorzystaniu. Potrzebne jest dodatkowe ppp, tj. promocja, promocja, promocja – uważa Adam Szejnfeld.

Kampanię informacyjną na ten temat prowadzi Ministerstwo Gospodarki. Pod auspicjami resortu organizowane są konferencje, seminaria, a także warsztaty skupiające się na tej tematyce.

Nie do przecenienia jest rola organizacji pozarządowej, jaką jest Fundacja Centrum PPP, która upowszechnia tę formę współpracy. Konieczne są jednak kolejne inicjatywy w tym względzie oraz działania nie tylko upowszechniające ale także wspierające PPP. Potrzebny jest także przykład z góry, np. inicjatywa PPP podjęta bezpośrednio przez rząd.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partnerstwo publiczno-prywatne wreszcie zaczyna kwitnąć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!