XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PARP: kłopoty w budownictwie, niepewność w energetyce

PARP: kłopoty w budownictwie, niepewność w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

2013 rok będzie trudnym rokiem dla branży budowlanej, niepewne są również projekty inwestycyjne w energetyce - wynika z raportu Instrument Szybkiego Reagowania przygotowanego przez grupę naukowców na zlecenie PARP.

"Na poziomie mikro nasze badania potwierdzają bardzo trudną sytuację sektora budownictwa i jego poszczególnych branż. Jednym z powszechnie nękających sektor czynników są zatory płatnicze – w 2012 r. wydłużył się okres spłaty należności. W przypadku dostawców materiałów budowlanych rynek skurczył się do tego stopnia, że na rok 2013 zredukowano budżety na działania niezwiązane bezpośrednio ze sprzedażą nawet o 40 proc. Sektor budowlany poszukuje jednak nowych segmentów rynku. Nie widać pozytywnych perspektyw dla branży budowlanej także w roku 2013. W sytuacji wysychającego źródła funduszy europejskich w „starej” perspektywie finansowej i problemów z uruchomieniem programów inwestycyjnych w energetyce, a także trudności w sprzedaży nowych mieszkań nie widać jasnego odniesienia się do tego ze strony polityki gospodarczej" - napisano w raporcie.

W krótkim okresie niepewnością są obarczone projekty inwestycyjne w branży energetycznej.

"W związku z przedłużającymi się pracami nad ustawą o odnawialnych źródłach energii, banki wstrzymały decyzje kredytowe. Firmy nie decydują się także na uruchamianie inwestycji w energetykę konwencjonalną ze względu na brak jasności co do regulacji klimatycznych na szczeblu europejskim (backloading) oraz zaburzenie rynku energii wywołane subsydiowaniem energetyki odnawialnej w ramach mechanizmu „zielonych certyfikatów” (co jest problemem ogólnoeuropejskim)" - napisano.

"Niższy poziom konsumpcji krajowej spowodował także pogorszenie się sytuacji w handlu. O ile sprzedaż elektroniki utrzymuje się na przyzwoitym poziomie, w ciągu ostatniego kwartału silnie spadło tempo wzrostu detalicznej sprzedaży żywności i odzieży – widać to np. po wynikach finansowych sieci supermarketów, które rok 2012 zamykają spadkiem sprzedaży o kilka punktów procentowych. Przez cały rok 2012 ujemne tempo wzrostu wykazuje też detaliczny rynek paliw; sektor paliwowy – jeszcze bardziej, niż detaliści – szuka oszczędności wszędzie, stąd m.in. starania o obniżkę opłat interchange od transakcji bezgotówkowych. Co ciekawe, nadal szybko rośnie rynek handlu internetowego – niezależnie od sytuacji gospodarczej. Stąd takie marki, jak Allegro czy InPost, rozwijają się w bardzo szybkim tempie" - dodano.

Autorzy badania wskazują, że szczególną uwagę, ze względu na wysoki poziom zagrożenia upadłością i jej skutki ekonomiczne, należy zwrócić w przypadku następujących działów: produkcja pozostałego sprzętu transportowego, działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych, transport lotniczy, roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa, działalność wspomagająca usługi finansowe oraz ubezpieczenia i fundusze emerytalne, działalność związana z zatrudnieniem, produkcja metali, działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PARP: kłopoty w budownictwie, niepewność w energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!