Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Państwo zawodzi przedsiębiorców, gdy potrzebują wsparcia

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
26-09-2012 08:59
Państwo zawodzi przedsiębiorców, gdy potrzebują wsparcia

- W Polsce zły nadzór sprawił, że zamiast rozwoju i krzepnięcia, największe firmy z polskim kapitałem straciły cały swój dotychczasowy potencjał - mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS.

Fot. mat. pras.

Państwo nie może pozostawiać swojemu losowi obywatela i przedsiębiorcę. W chwili próby mogą oni oczekiwać sprawnego państwa, które będzie ich bronić i wspierać, a nawet oczekiwać przejawów specjalnego zaangażowania różnych instytucji publicznych - mówi poseł Grzegorz Tobiszowski (PiS).

Czy państwo powinno wspierać przedsiębiorstwa budowlane, które straciły płynność finansową realizując inwestycje infrastrukturalne?
- Tak, a mówię to w oparciu o wiedzę z debat sejmowej komisji infrastruktury. Byłem jednym z tych parlamentarzystów PiS, którzy popierali wniosek, aby państwo interweniowało i wspierało przedsiębiorców polskich, którzy nie z własnej winy mają kłopoty. Mimo że wykonali solidnie robotę, zainwestowali swoje środki i zaciągnęli kredyty, by zrealizować zawarte kontrakty dotyczące prac przy budowie dróg, a dzisiaj są pozostawieni samym sobie.

Dlaczego państwo powinno pomagać?

- Bo ma moralny obowiązek. Znamy przykłady wielu krajów, w których właściwy nadzór inwestorów publicznych i instytucji państwowych pomógł wykreować silne grupy budowlane. Tymczasem w Polsce zły nadzór sprawił, że zamiast rozwoju i krzepnięcia, największe firmy z polskim kapitałem straciły cały swój dotychczasowy potencjał.

Opozycja tego nie dostrzegała?

- Niepokojące sygnały dochodziły do posłów już za czasów poprzedniego ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka. Sugerowaliśmy, aby wzmocnić jego nadzór, w szczególności nad GDDKiA. Ważniejsze niż zdrowy proces inwestycyjny okazało się to, aby zdążyć z przejezdnością na EURO i wtedy oszczędzić środki budżetowe, choć obecne konsekwencje będzie odczuwał także budżet.

Czy w tym przypadku można mówić o „moralności” państwa i jego zobowiązaniach?

- Państwo nie może pozostawiać swojemu losowi obywatela i przedsiębiorcę. Po to oni płacą podatki, aby w chwili próby mogli oczekiwać sprawnego państwa, które będzie ich bronić i wspierać.

Jak to zrobić, skoro mleko się rozlało.

- Kiedy latem upadały firmy turystyczne minister sportu Joanna Mucha wspomniała, że w Polsce musi powstać fundusz turystyczny, który będzie wspierał kontrahentów i klientów takich przedsiębiorców. Jeżeli tam możemy interweniować i znajdywać sposoby, dlaczego resort infrastruktury nie proponuje podobnych rozwiązań?

Nie jestem za tym, aby państwo wyręczało przedsiębiorców w ich działaniu. Ale jednak jeżeli chcemy, aby kwitła gospodarka wolnorynkowa, państwo musi pokazać swoją siłę, także w postaci specjalnego zaangażowania i wsparcia swoim autorytetem, instytucjami i konkretnymi środkami, które te instytucje mogą uruchomić poprzez szczególne programy; mam na myśli m.in. Agencję Rozwoju Przemysłu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP