Państwo powinno zmusić gminy do konsolidacji przedsiębiorstw wodnych

Państwo powinno zmusić gminy do konsolidacji przedsiębiorstw wodnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W latach 90. cały świat szedł w kierunku konsolidacji przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Parcelacja systemów wojewódzkich na gminne, którą przeprowadzono w Polsce, była błędem - uważa Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. Zdaniem przedstawicieli branży wodnej konsolidację przedsiębiorstw wodnych państwo powinno narzucić przepisami.


  • Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mają za sobą 20-letni proces przeobrażeń. Teraz przed branżą kolejne wielkie wyzwania.
  • Zdaniem specjalistów jednym z nich powinna być konsolidacja małych przedsiębiorstw wodociągowych z dużymi. Jak twierdzą, tylko to zapewni dostawy dobrej jakości wody do małych gmin.
  • Aby sprawnie przeprowadzić proces konsolidacji, należy ją odgórnie narzucić przepisami. Na razie małe samorządy niechętnie "oddają" swoje przedsiębiorstwa w inne ręce.
  • Zmartwieniem w dużych miastach jest wyłączenie wód opadowych z definicji ścieków. Nie można zatem naliczać ich do taryfy. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska proponują jednak rozwiązanie "zastępcze".

- Moim zdaniem przeobrażenie branży wodno-kanalizacyjnej, jakie dokonało się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat, można porównać tylko z rewolucją przemysłową w Europie z początku XX wieku. Naszą transformację, przeprowadzoną przez przedsiębiorstwa wodociągowe, można uznać za ewenement na skalę światową - ocenia prezes Stanisław Drzewiecki.

Zaznacza jednak, że po osiągnięciu pewnego poziomu rozwoju przed branżą stoją jeszcze większe wyzwania.

- To dla nas ważny moment. Obecnie w odniesieniu do całej branży brakuje pewnych standardów i procedur, według których powinniśmy eksploatować systemy. Tylko dzięki podtrzymaniu procesu rozwoju będziemy w stanie zabezpieczyć infrastrukturę przez deprecjacją. Planowe działanie to niekończący się proces ciągłej analizy. W przypadku Bydgoszczy tylko dzięki takiemu podejściu przez 9 lat nie podnosiliśmy cen wody, mimo tego, że nasze koszty rosły - oświadcza.

Jak twierdzi Piotr Ziętara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, jednym z najważniejszych zmartwień na najbliższe lata jest konieczność rewitalizacji dużych magistral przemysłowych.

- Szacujemy, że rewitalizacji trzeba będzie poddać około 80 km rurociągów. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na pilotażową rehabilitację fragmentu linii o długości 2 km. Okazało się, że koszt wyniesie około 9 mln zł - mówi prezes Ziętara. Czytaj więcej
 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Państwo powinno zmusić gminy do konsolidacji przedsiębiorstw wodnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!