Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

P. Styczeń, MI: trzeba racjonalizować środki na inwestycje infrastrukturalne

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
05-02-2011 14:08
P. Styczeń, MI: trzeba racjonalizować środki na inwestycje infrastrukturalne

Zmniejszanie środków przeznaczanych na infrastrukturę ma na celu racjonalizację ich efektów w warunkach, w których budżet państwa nie może w pełni poradzić sobie z asymilacją funduszy unijnych - mówił Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podczas panelu dyskusyjnego nt. sytuacji budownictwa, który odbył się w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

- Decyzje podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury często spotykają się pytaniem: dlaczego mniej, choć planowano więcej, chcemy wydać na infrastrukturę w Polsce? Takie działanie nie ma na celu umniejszanie wydatków, ale racjonalizację ich efektów w warunkach, w których budżet państwa - z obiektywnych przyczyn - nie może sobie poradzić w pełni z asymilacją środków, które proponowała i nadal proponuje nam Unia Europejska - tłumaczył Styczeń.
Dodał, że sposób zagospodarowania części środków zależy nie tylko od rządu, ale również od lokalnych samorządów.

Styczeń zaznaczył, że oczekiwania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi dotyczą przede wszystkim długich ciągów komunikacyjnych. Jednak ich realizacja wiąże się z ogromnymi wydatkami z budżetu państwa.

- Dzisiaj, kiedy rezygnujemy z budowy niektórych odcinków tras, spotykamy się ze słuszną krytyką. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że ponowne otwarcie państwowego portfela inwestycyjnego, wiąże ze sobą dążenie do zachowania ciągłości dróg, które są strategiczne zarówno ze względu na interes lokalny, jak i kraju. Przykładem jest ważna dla woj. lubuskiego droga S3, która również ma połączyć Szczecin z Czechami - wskazał Styczeń.

- W kategoriach racjonalizacji mieści się również rezygnacja z takich inwestycji, które już dzisiaj wyzwalałyby koszty, a nie miałyby w bliższej perspektywie takiego znaczenia dla polskiej infrastruktury komunikacyjnej jak za kilka lub kilkanaście lat. Chodzi m.in. o trasę Via Baltica, która dzisiaj jawi się jako wyzwanie dla krajów nadbałtyckich, a będzie ona istotna raczej w dalszej przyszłości - dodał.

Styczeń podkreślił, że wydatki na inwestycje infrastrukturalne nie powinny być postrzeganie głównie przez pryzmat przygotowań do Euro 2012.

- Ważne wydarzenie, jakim będzie Euro 2012, powinno być motywem mobilizującym, a nie powodem do gospodarnego traktowania środków z budżetu państwa. Inwestycje infrastrukturalne nie powinny być związane tylko z tym wydarzeniem - powiedział Styczeń.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP