PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

P. Ligenza, UDT: rozwiązania telemetryczne znajdą zastosowanie w energetyce

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
26-01-2016 16:46
P. Ligenza, UDT: rozwiązania telemetryczne znajdą zastosowanie w energetyce

Nowe rozwiązania techniczne zawsze wymagają od wszystkich uczestników szeroko rozumianej eksploatacji otwartości na zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń - mówi Przemysław Ligenza, wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego

Fot. mat. pras. UDT

W UDT rozpoczęto pilotażowy projekt, którego celem jest wykorzystanie telemetrii. Wsparcie inspekcji telemetrią powinno się rozpocząć w UDT za około dwa lata. Oczywiście rozwiązania telemetryczne znajdą także zastosowanie w energetyce - mówi Przemysław Ligenza, wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego ( UDT).

Czy i jakie wyzwania z punktu widzenia UDT niesie unowocześnianie polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej?
- Nowe rozwiązania techniczne zawsze wymagają od wszystkich uczestników szeroko rozumianej eksploatacji otwartości na zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń. UDT również jest uczestnikiem tych działań, które w swej istocie powinny wspierać służby utrzymania ruchu, pracowników produkcyjnych i przyczyniać się do optymalizacji kosztów. Inspektorzy UDT wykonują różnego rodzaju inspekcje i badania techniczne, uczestniczą również w uzgadnianiu dokumentacji.

Te działania wymagają otwartości na zdobywanie nowych kompetencji, stąd procesy szkoleń pracowniczych w UDT są przedmiotem szczególnego odniesienia zarówno na początkowym etapie pracy inspektora, jak również na kolejnych etapach eksperckich jego ścieżki rozwoju kariery zawodowej. Odrębnym zagadnieniem w zakresie zdobywania nowych kompetencji jest rozwój w Polsce energetyki atomowej. Ze względu na zawiłe procesy decyzyjne dotyczące    wdrożenia tej technologii, jak również skomplikowane procesy inwestycyjne, UDT jest gotowy wdrożyć kolejne etapy przygotowań kadrowych w tym zakresie, o ile zaistnieje konieczność wykonywania zadań wynikających z przepisów prawa atomowego.

Czy UDT  w ramach kompetencji ustawowych sprawdza bezpieczeństwo techniczne tylko bloków energetycznych z zakresu energetyki konwencjonalnej, czy także ma obowiązek kontroli bezpieczeństwa instalacji OZE , czy może też GPZ-ów?

- Ściśle mówiąc UDT dopuszcza do eksploatacji urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu – kotły energetyczne oraz rurociągi technologiczne w przypadku energetyki konwencjonalnej. W przypadku instalacji OZE – urządzenia dźwigowe serwisowe. Inspektorzy UDT dokonują także różnego rodzaju inspekcji okresowych urządzeń technicznych, uczestniczą w zdarzeniach poawaryjnych, remontowych i modernizacyjnych. Oczywiście działalność UDT obejmuje też różnego rodzaju certyfikacje, przykładowo instalatorów OZE.

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie Głównych Punktów Zasilania, to bezpieczeństwo działania urządzeń elektroenergetycznych zainstalowanych w takich miejscach zasadniczo nie jest objęte dozorem technicznym. To firmy energetyczne, które są właścicielami Głównych Punktów Zasilania, operatorzy dystrybucyjni, dbają o bezpieczeństwo takich urządzeń, kierując się koniecznością utrzymania ciągłości dostarczania energii elektrycznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP