Ożywienie w budownictwie możliwe już w przyszłym roku?

Ożywienie w budownictwie możliwe już w przyszłym roku?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W roku 2009 czeka nas spadek produkcji i liczby inwestycji. Jest jednak szansa, że w przyszłym negatywna tendencja się odwróci.

Takie wnioski płyną z najnowszego cytowanego przez "Puls Biznesu" raportu firmy Emmerson, która przygotowała prognozy rozwoju dla branży budowlanej. Z jej analiz wynika, że olbrzymią rolę odegra czynnik psychologiczny. Jeżeli optymizm powróci, już w 2010 roku pojawią się pozytywne wieści. Produkcja budowlano-montażowa wzrośnie nawet o blisko 9 proc.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku prognozy dla branży budowlanej były optymistyczne. Jesienią nastąpiło jednak odwrócenie korzystnej tendencji. Od grudnia 2008 r. i na początku tego roku wskaźniki koniunktury budowlanej prezentowane przez GUS zaczęły osiągać ujemne wartości.

Spadła też produkcja branży, jej wartość tradycyjnie wyznacza wskaźnik koniunktury w budownictwie - gdy rośnie, trend jest pozytywny, jeśli spada pogarsza się. W 2008 r. produkcja cementu w Polsce osiągnęła poziom 17 mln ton. Choć była to największa wartość na przestrzeni ostatnich lat, nie spełniła prognoz, które zapowiadały wyprodukowanie 18 mln ton - wylicza dziennik.

W bieżącym roku, zdaniem specjalistów firmy Emmerson, spadek produkcji cementu jest przesądzony. Na razie trudno jednak szacować, jaka będzie jego skala. Generalnie, Emmerson szacuje, że w tym roku produkcja budowlano-montażowa spadnie w stosunku do poprzedniego roku nawet o ok. 5 proc. Skutkiem spowolnienia gospodarczego będzie też zmniejszenie nakładów inwestycyjnych firm oraz mniejsza liczba zleceń w budownictwie przemysłowym i inżynieryjnym. Eksperci Emmersona szacują więc, że PKB wzrośnie w tym roku tylko o ok. 1 proc.

Zdaniem Szymona Jungiewicza, autora raportu i dyrektora działu badań i analiz firmy Emmerson, w najtrudniejszej sytuacji będą deweloperzy budujący mieszkania.

- Zastój na rynku kredytów hipotecznych sprawił, że przyjęli defensywną strategię walki z załamaniem popytu - nie rozpoczynają nowych inwestycji, starają się utrzymywać wysokie ceny lub stosują obniżki, które rozciągają w czasie. Dotyczy to największych firm, które są we względnie korzystniejszej sytuacji finansowej. Mniejsze spółki, które posiłkowały się kredytami, postawione w sytuacji konieczności ich spłaty nie będą miały wyjścia. By utrzymać płynność finansową, obniżą ceny i zaczną sprzedawać mieszkania nawet po kosztach - prognozuje w dzienniku Jungiewicz.

Prognozy dla sektora budownictwa infrastrukturalnego są bardziej optymistyczne. Gwarancją stabilnej sytuacji w tym segmencie rynku są fundusze unijne przeznaczone na finansowanie takich obiektów.

Kryzys gospodarczy ma również swoje plusy. Jednym z nich jest poprawa sytuacji na rynku pracy. Z raportu firmy Emmerson wynika, że w wyniku ochłodzenia koniunktury budowlanej znikła przeszkoda związana z niedoborem siły roboczej. Wielu pracowników budowlanych powróciło z emigracji i szuka obecnie pracy na polskim rynku.

Niestety, pojawiły się inne bariery, np. zwiększyła się konkurencja ze strony innych firm budowlanych i jednocześnie zmalał popyt na ich usługi - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!