Ostra walka i napięte terminy. Paweł Smoleń o rzeczywistości w budownictwie energetycznym

Ostra walka i napięte terminy. Paweł Smoleń o rzeczywistości w budownictwie energetycznym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższych 2-3 lat z rynku mogą zniknąć niektóre podmioty, które podejmowały się zadań po zbyt optymistycznych cenach, czy w nierealistycznych terminach - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Paweł Smoleń, członek zarządu Erbudu odpowiedzialny za energetykę i przemysł.

Smoleń w zarządzie budowlanego Erbudu pracuje od września 2015 r.; jest także prezesem spółki Erbud Industry. W energetyce ma wieloletnie doświadczenie.

Od 2012 do 2013 r. pracował na stanowisku wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych w PGE. Wcześniej w latach 2001-2012 był związany z grupą Vattenfall. Do 2010 r. zarządzał Vattenfall Heat Poland (dawniej Elektrociepłownie Warszawskie, dziś PGNiG Termika) m.in. jako prezes.

Przez kolejne dwa lata był dyrektorem strategii, rozwoju i energy business grupy Vattenfall Europe w Niemczech, a także dyrektorem centralnego zarządzania aktywami produkcyjnymi całej grupy Vattenfall.

W latach 1992-2001 pracował w firmie doradczej Arthur Andersen jako partner odpowiedzialny za energetykę. W latach 2014-2015, Smoleń był partnerem w Deloitte Consulting odpowiedzialnym za energetykę i zasoby naturalne w Polsce. Do 2015 r. pełnił też funkcję prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Eurocoal.

Smoleń w rozmowie wnp.pl wskazał, że polska energetyka musi zmierzyć się z dwoma głównymi problemami. Pierwszy to podaż mocy oraz jej elastyczność w perspektywie wyłączania z eksploatacji zużytych bloków.

Natomiast drugi problem jest związany z wypełnieniem dotychczasowych norm emisyjnych w terminach, do których zobligowała się Polska, a które to wynikają z regulacji UE.

- Te terminy zapadają teraz, a nowe, ostrzejsze regulacje już są przygotowywane na przyszłą dekadę. W sytuacji sztywnych terminów kluczowe staje się sprawne prowadzenie procesów inwestycyjnych, co nie zawsze bywa łatwe w reżimie zamówień publicznych - podkreśla Smoleń.

Jak zaznaczył, w przypadku typowej umowy w budownictwie kubaturowym lub infrastrukturalnym termin realizacji wyznacza uzgodniony czas budowy liczony od rozpoczęcia budowy.

Tymczasem w przypadku inwestycji związanych z dostosowaniem instalacji energetycznych do wymogów emisyjnych końcowy termin jest zwykle wyznaczony wejściem w życie nowych norm emisyjnych

Jednak termin rozpoczęcia opóźnia się w miarę przedłużania procesów przetargowych. W efekcie wykonawcy zostaje coraz mniej czasu na realizację robót.

- Większość inwestycji energetycznych w Polsce ma opóźnienia właściwie dlatego, że ich terminy realizacji są bardzo napięte. Z drugiej strony spowolnienie inwestycyjne w 2016 r. sprawiło, że na rynku jest bardzo duży głód nowych kontraktów - powiedział Smoleń.

Dołek w przetargach sprawia, że niektóre podmioty składają bardzo ryzykownie niskie lub nierealistyczne oferty, aby tylko w firmie pojawiły się przepływy finansowe.

- Walcząc „do ostatniego tchu” o zlecenia firmy spierają się w KIO nie tylko o kwestie merytoryczne, ale też o „źle postawione przecinki” w ofertach. Praktycznie każdy przetarg musi przejść przez KIO - wskazał Smoleń.

W dalszej części artykułu m.in.:

• Plany Erbudu w budownictwie energetycznym.
• Budowa nowoczesnych elektrociepłowni i ciepłowni miejskich jako sposób walki ze smogiem.
• Modernizacja bloków klasy 200 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostra walka i napięte terminy. Paweł Smoleń o rzeczywistości w budownictwie energetycznym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!