Opóźnienie inwestycji z Kontraktu Terytorialnego dla woj. śląskiego

Opóźnienie inwestycji z Kontraktu Terytorialnego dla woj. śląskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O opóźnieniach i braku informacji na temat realizacji wielu przedsięwzięć zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa śląskiego, mówią miejscowi samorządowcy.

Jak wynika z ich poniedziałkowych informacji, o rok wobec planów opóźnione są m.in. inwestycje dotyczące połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach (przygotowywana), a także związane z trasami A1 Częstochowa - Pyrzowice (realizowana), S1 Kosztowy - Bielsko-Biała (przygotowywana) czy obwodnicą Zawiercia i Poręby (przygotowywana). Nie ma informacji nt. realizacji wielu przedsięwzięć kolejowych.

Kontrakty Terytorialne są porozumieniami rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. W podpisanym we wrześniu 2014 r., obowiązującym do 2023 r. Kontrakcie dla woj. śląskiego znalazło się 77 przedsięwzięć o wartości 40,8 mld zł. 38 z tych projektów dotyczy strony samorządowej; pozostałe - strony rządowej.

Główna grupa projektów dotyczy infrastruktury. Priorytetowe - to np. trwająca już budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa i planowana budowa trasy S1 Kosztowy - Bielsko-Biała.

Wiele projektów dotyczy linii kolejowych: rewitalizacja linii wiodącej obok lotniska w Pyrzowicach, modernizacje głównych linii Katowice-Kraków i do czeskiej granicy w Zebrzydowicach, a także prace na tzw. magistrali węglowej i wielu ważnych w regionie połączeniach, m.in. Będzin-Katowice-Tychy-Czechowice-Dziedzice, Gliwice-Bytom-Chorzów Stary, Katowice-Chorzów Batory, Częstochowa-Zawiercie, Sosnowiec Płd.-Tunel czy Mysłowice Brzezinka-Oświęcim.

Inne zaplanowane w Kontrakcie przedsięwzięcia obejmują badania i rozwój (przede wszystkim medycyna i np. czyste technologie węglowe), energetykę (projekt Polskich Inwestycji Rozwojowych dot. Elektrowni Łagisza czy projekt likwidacji niskiej emisji w aglomeracji katowickiej), środowisko (likwidacja składowiska po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry"), zdrowie oraz edukację (modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego).

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku woj. śląskiego marszałek tego regionu Wojciech Saługa przypomniał, że w ub. tygodniu został jednym z sygnatariuszy porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego, które - jako program rozwoju regionu - ma stać się częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Marszałek mówił, że jego przedstawiciele "dołożyli" do tego porozumienia inwestycje wymienione w Kontrakcie Terytorialnym (powielone później w nieodwołanym dotąd rządowym programie Śląsk 2.0). "Oprócz tego, że te inwestycje są w dokumentach, napotykają bądź na kłopoty realizacyjne, bądź jesteśmy świadkami braku informacji; nie możemy np. od kolei dowiedzieć się, na jakim etapie są inwestycje kolejowe" - przekazał Saługa.

Podkreślił, że samorząd regionu nie ma informacji praktycznie na temat żadnej planowanej inwestycji kolejowej - poza ogólną o około rocznym opóźnieniu połączenia do lotniska w Pyrzowicach. O rok opóźnione ma być też, wobec planów, rozpoczęcie budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia, a także rozpoczęcie budowy trasy S1 Kosztowy - Bielsko-Biała i zakończenie budowy autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice. "Nie ma na dzisiaj finansowania odcinek A1 od Częstochowy do Tuszyna, który jest w planach" - wskazał marszałek.

Jak przypomniała w poniedziałek dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego Małgorzata Staś, 2015 r. był pierwszym pełnym rokiem realizacji Kontraktu dla woj. śląskiego. Zgodnie z założeniami Kontraktu samorząd województwa w połowie ub. roku przekazał stronie rządowej tzw. fiszki projektów do realizacji przez stronę samorządową (pozostałe są w całości koordynowane przez stronę rządową).

Dotąd województwo nie dostało jednak odpowiedzi czy przesłane fiszki projektowe zostały zaakceptowane. Wiadomo jedynie, że w 2016 r. uzgodniono ze stroną rządową siedem projektów badawczo-rozwojowych. Projekty badawcze po stronie samorządów muszą być bowiem uzgodnione z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a projekty zdrowotne muszą być zgodne z tzw. mapami potrzeb zdrowotnych (dotąd zatwierdzone zostały mapy dotyczące onkologii, kardiologii i szpitalnictwa).

"Czekamy na mapy potrzeb zdrowotnych, żeby uruchomić nasze inwestycje w zdrowiu. Czekamy też na ośrodki naukowo-badawcze. Dzisiaj rektorzy uczelni proszą o przesuwanie konkursów, ponieważ nie mogą zdążyć z projektami" - wyjaśniał Saługa.

Jak wynika z informacji Małgorzaty Staś, w tym roku ministrowie rozwoju oraz kultury zwrócili się do samorządu województwa z propozycją przedstawienia co najmniej 15 projektów z zakresu kultury, w tym co najmniej 5 ze strony miast regionu. W odpowiedzi zgłoszono 20 projektów, z czego 15 w terminie: 11 ze strony miast, a 4 ze strony samorządu województwa.

Z informacji samorządowców woj. śląskiego wynika ponadto, że obecnie strona rządowa pracuje nad ewentualnym aneksowaniem Kontraktu Terytorialnego, ale informacje na ten temat nie zostały jeszcze przekazane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opóźnienie inwestycji z Kontraktu Terytorialnego dla woj. śląskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!