Opole - Kilkadziesiąt rodzajów betonu będzie użytych w rozbudowywanej elektrowni

Opole - Kilkadziesiąt rodzajów betonu będzie użytych w rozbudowywanej elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilkadziesiąt rodzajów betonu użytych będzie przy budowie dwóch nowych bloków Elektrowni Opole, w tym np. betony wielkich wytrzymałości czy betony wodoodporne - podał dyrektor budowy bloków. Odpowiednie receptury betonów przygotowują i testują trzy laboratoria.

W rozbudowywanej od ub.r. Elektrowni Opole (EO) powstają dwa nowe bloki na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW. To inwestycja warta ponad 11,5 mld zł.

Dyrektor budowy bloków 5 i 6 z ramienia Polimeksu Mostostal Zbigniew Wiegner wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zależnie od przeznaczenia beton musi spełniać różne warunki, np. być wodoodporny albo mieć olbrzymią wytrzymałość. Gwarancją tych parametrów są odpowiednie składniki poszczególnych mieszanek. Jednym z dodatków do betonów specjalnych, używanych na placu budowy w Elektrowni Opole, jest np. krzemionka, czyli zmielony kwarc.

"To jest dodatek do betonów, których nie będziemy mieli tutaj (przy budowie nowych bloków - przyp. PAP) dużo, o ogromnych wytrzymałościach" - zastrzegł Wiegner. I dodał: "Takie betony będą zastosowane na pewno w miejscach, gdzie stoją transformatory. To będą betony o potężnej wytrzymałości, 600 kilogramów na centymetr kwadratowy".

Specjalne mieszanki używane są też do potężnych betonowań, jakie mają miejsce w opolskiej elektrowni, do których zużywana jest bardzo duża ilość betonu. "Nie wolno nam tych betonów wylewać zbyt długo, musimy to zrobić za jednym zamachem i redukować ciepło, które wytwarza się podczas procesu wiązania betonu" - mówił PAP Wiegner. Tłumaczył, że nowoczesne betony znoszą temperatury do 70 stopni Celsjusza. Jednak gdy je przekroczą, mogą ulec zniszczeniu. "Więc przy temperaturze ok. 50 stopni z reakcji samonagrzewania się betonu trzeba naprawdę uważać" - zaznaczył.

Dodał, że w związku z tym redukuje się np. ilość cementu lub zmienia ilość i typ cementu, np. na cement hutniczy. "To jest tworzywo drogie, ale dla nas bardzo korzystne, bo (...) wytwarza mniej tzw. ciepła hydratacji" - wyjaśniał Wiegner. Podał, że tego typu beton wykorzystany został do budowy "masywnych obiektów". "Czyli do budowy wszystkich ogromnych fundamentów - do tej pory były to pierwsza i druga maszynownia, kotłownia i ściany maszynowni, które mają pół metra grubości" - wymieniał.

Podkreślał, że użycie takich właśnie specjalnych betonów przy budowie dużych fundamentów ważne jest m.in. dlatego, że są to bardzo istotne obiekty, które w przyszłości będą poddane dużym naprężeniom i drganiom dynamicznym.

Receptury betonów wykorzystywanych do rozbudowy Elektrowni Opole wykonują i testują w sumie trzy laboratoria. Wiegner podał, że beton na budowę nowych bloków elektrowni dostarcza konsorcjum dwóch opolskich firm - Górażdże Beton i JD sp. z o.o. Na mocy kontraktu w ramach tego konsorcjum powołano też - jak określił przedstawiciel Polimeksu Mostostal - "mały dział naukowy", który przygotowuje propozycje receptur pod konkretne zapotrzebowanie projektantów. Politechnika Łódzka sprawdza je, opiniuje, a jeśli trzeba, zaleca badania. Potem zatwierdza to jeszcze Politechnika Rzeszowska, która może też zgłosić swoje uwagi. "W przypadku trudnych, wymagających konstrukcji trzeba przejść cały ten łańcuszek potwierdzeń" - zaznaczył Wiegner.

Z największych zaplanowanych dotąd inwestycji budowlanych przy rozbudowie Elektrowni Opole wykonano np. dwa fundamenty pod maszynownie bloków 5 i 6. Stanęły już także cztery pylony o wysokości 125 metrów każdy i zakończono betonowanie płyty fundamentowej kotłowni nr 5. Rozpoczęły się też prace związane z wykonaniem pierwszej z dwóch powłok betonowych chłodni kominowej nr 5.

W pierwszym roku inwestycji w Elektrowni Opole odbywały się głównie prace ziemne. Rok 2015 jest czasem intensywnych prac budowlanych. W 2016 roku podczas rozbudowy dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń.

Dwa nowe bloki Elektrowni Opole wybuduje konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o. Polecenie rozpoczęcia robót PGE wydała 31 stycznia 2014 roku. Blok 5 ma być oddany do eksploatacji w III kwartale 2018 r., a blok 6 w I kwartale 2019 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opole - Kilkadziesiąt rodzajów betonu będzie użytych w rozbudowywanej elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!