Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ogromny zysk koncesjonariusza A4 Katowice-Kraków

Autor: WNP.PL (TE)
07-03-2014 11:17
Ogromny zysk koncesjonariusza A4 Katowice-Kraków
Fot. Andrzej Wawok

Grupa Stalexport Autostrady, która zarządza koncesyjnym odcinkiem A4 Katowice - Kraków, w 2013 r. zwiększyła zysk netto blisko sześciokrotnie - do 66,15 mln zł. Stalexport nie wyklucza zaangażowania w istniejące lub planowane inwestycje drogowe.

Stalexport Autostrady zakończył 2013 r. skonsolidowanymi przychodami na poziomie 206,49 mln zł wobec 185,5 mln zł rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 66,15 mln zł wobec 11,72 mln zł przed rokiem.
Jak podkreślił w liście do akcjonariuszy Emil Wąsacz, prezes Stalexportu, w 2013 r. grupa osiągnęła przychody z tytułu poboru opłat za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków w wysokości 202,3 mln złotych, czyli o 13,1 proc. wyższe niż w 2012 r. Natężeniu ruchu na trasie wzrosło o 10,5 proc.

Wąsacz podkreślił, że na wyniki finansowe grupy wpływ miało również znaczne ograniczenie kosztów ogólnego zarządu, będące efektem reorganizacji realizowanej w 2012 r. i kontynuowanej w 2013 r.

- W minionym roku podjęto dalsze decyzje w zakresie zmian organizacyjnych porządkujących strukturę Grupy Kapitałowej. Postanowiono mianowicie o likwidacji spółki Autostrada Mazowsze SA oraz o połączeniu Stalexport Autostrada Dolnośląska SA ze Stalexport Autostrady SA - jako spółką przejmującą - wskazał Wąsacz.

- Elementem tych zmian jest także konsolidacja personalna na stanowisku Prezesa i Wiceprezesa Zarządu w spółkach Stalexport Autostrady SA i Stalexport Autostrada Małopolska SA oraz przeniesienie siedziby Spółki z Katowic do Mysłowic. Zmiana siedziby została zarejestrowana 17 maja 2013 roku - dodał.

Prezes podkreślił, że w 2014 r. będzie postępował spadek poziomu zobowiązań Stalexportu.

- Spółka wprawdzie nadal spłaca zobowiązania wobec Skarbu Państwa z tytułu poręczeń udzielonych w okresie działalności stalowej Hucie Ostrowiec S.A., ale zobowiązanie to wygaśnie w lipcu 2014 roku, kiedy to zapłacona zostanie ostatnia rata. Nastąpi zatem dalsze obniżenie kosztów finansowych ponoszonych przez Spółkę - zapowiedział Wąsacz.

Odnosząc się do wydarzeń 2013 r. prezes podkreślił, że był to kolejny rok inwestycji na zarządzanym przez grupę odcinku A4.

- Z uwagi na wysoki poziom ruchu realizowany jest programu zwiększenia przepustowości Placów Poboru Opłat: w Mysłowicach i w Balicach. Wybudowano już ogółem 8 nowych stanowisk obsługi podróżnych. W trakcie realizacji jest projekt Wymiany Urządzeń Poboru Opłat. Przedsięwzięcie to pozwoli na wprowadzenie nowych, szybszych sposobów wnoszenia opłat - wskazał Wąsacz.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (21)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP