Odwleka się budowa gazociągu Turkish Stream

Odwleka się budowa gazociągu Turkish Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Terminy budowy pierwszej nitki gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) mogą zostać przesunięte, jeśli odwlekać się będzie podpisanie porozumienia międzyrządowego między Rosją i Turcją - poinformował w środę rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

"Jeśli podpisanie będzie się odwlekać, to również terminy realizacji projektu będą przesuwane" - powiedział Nowak dziennikarzom w Moskwie. Minister nie podał żadnych szczegółów.

Agencja Interfax, powołując się na źródło w ministerstwie energetyki Rosji, przekazała wcześniej, że klika tygodni temu Moskwa zaproponowała Ankarze zawarcie na początek umowy o budowie jednej nitki tej magistrali, która docelowo ma się składać z czterech nitek.

"Po czerwcowych rozmowach prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem w Baku postanowiono działać etapami i sprawy budowy nitek nr 2-4 rozstrzygnąć w oddzielnym porozumieniu międzyrządowym" - przytoczyła rosyjska agencja słowa swojego rozmówcy z resortu energetyki.

Forsowany przez Gazprom gazociąg Turkish Stream przez Morze Czarne do Europy Południowej i Środkowej ma zastąpić omijającą Ukrainę magistralę South Stream (Gazociąg Południowy), od której układania koncern odstąpił po zablokowaniu budowy przez Komisję Europejską.

W grudniu 2014 roku Gazprom ogłosił, że zamiast South Streamu do Bułgarii zostanie ułożona przez Morze Czarne do Turcji, a następnie do jej granicy z Grecją magistrala o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie. Docelowo Turecki Potok ma się składać z czterech nitek o przepustowości po 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. 47 mld metrów sześciennych surowca Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji.

Gazprom zapowiadał, że do budowy tej magistrali przystąpi w czerwcu, a jej pierwszą nitkę uruchomi w grudniu 2016 roku. Gaz z tej nitki będzie w całości przeznaczony na rynek Turcji. Moskwa i Ankara nie podpisały jednak jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie tego gazociągu. Rosja nie ma też żadnych umów z Grecją o ułożeniu magistrali na jej terytorium.

W czerwcu zamiast rozpocząć budowę rosyjski koncern nieoczekiwanie zerwał kontrakt z włoskim Saipem, który miał układać pierwszą nitkę morskiego odcinka magistrali. Natomiast na początku lipca Gazprom wstrzymał budowę systemu gazociągów Południowy Korytarz, którym surowiec ma docierać do Tureckiego Potoku. Jednocześnie w rosyjskich mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, że początek układania Turkish Stream przesunięto na październik.

Według premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa przyczyną opóźnień w realizacji tego projektu "w znacznej mierze jest to, że w Turcji nie ma rządu". "Nasi koledzy w Turcji muszą sformować rząd. Nie jest to łatwe. Mam nadzieję, że gdy rozwiążą wszystkie problemy polityczne, zdołamy ostatecznie porozumieć się we wszystkich sprawach" - oznajmił Miedwiediew we wtorek w Lublanie, gdzie zachęcał Słowenię do przyłączenia się do Tureckiego Potoku.

Miedwiediew oświadczył tam również, że zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu potwierdziły już Grecja, Macedonia, Serbia i Węgry.

Gazpromowi zależy na tym, aby doprowadzić gaz do Turcji, a potem dalej do Europy Południowej i Środkowej, zanim Unia Europejska zrealizuje swoją strategię, przewidującą sprowadzanie surowca z Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Iranu, albo ograniczy zakup gazu w Rosji przez mechanizm przyszłej unii energetycznej.

Gazprom kilkakrotnie zapowiadał, że Rosja twardo zamierza zrezygnować po 2019 roku z usług Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu przeznaczonego dla obiorców w Europie. Również minister Nowak niejednokrotnie mówił, że Rosja nie planuje przedłużenia wygasającego w 2019 roku kontraktu na tranzyt surowca przez terytorium Ukrainy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odwleka się budowa gazociągu Turkish Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!