PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odstąpienie od umowy - gdy czas rozstać się na placu budowy

Autor: Tomasz Podkowiński, radca prawny oraz Kajetan Patyra, prawnik. Autorzy pracują w Budimex S.A.
28-12-2015 10:54
Odstąpienie od umowy - gdy czas rozstać się na placu budowy

Zagadnienie, które jawi się jako istotne przy opracowywaniu i negocjowaniu umów o roboty budowlane, szczególnie w budownictwie energetycznym i przemysłowym, jest odstąpienie od umowy - piszą dla portalu wnp.pl Tomasz Podkowiński radca prawny i Kajetan Patyra, prawnik. Autorzy są pracownikami Budimeksu.

Zawarta skutecznie umowa może zakończyć swój byt albo w drodze rozwiązania (w wyniku porozumienia) albo też w wyniku działania tylko jednej ze stron.
Zasadą prawa jest trwałość umów, dlatego też zakończenie stosunku umownego na mocy jednostronnej decyzji wymaga upoważnienia znajdującego się w ustawie (przede wszystkim kodeksie cywilnym) lub też w wyniku upoważnienia mającego swoje źródło w już zawartej umowie (tzw. umowne prawo odstąpienia).

Odstąpienie tradycyjnie odróżnia się od wypowiedzenia. Wypowiedzenie ma zastosowanie do umów o charakterze ciągłym lub okresowym (np. umowy najmu) i wywołuje wygaśnięcie umowy na przyszłość („ex nunc” – co w języku łacińskim, używanym przez prawników, oznacza „od teraz”).

Odstąpienie zaś odnosi się do umów, które dotyczą świadczeń o charakterze jednorazowym, jedną z takich umów jest właśnie umowa o roboty budowlane. Co do zasady, odstąpienie wywołuje skutek „wsteczny”, polegający na przyjęciu fikcji jakby umowa nigdy nie została zawarta („ex tunc”, co oznacza „od wtedy”).

Odstąpienie na podstawie ustawy

Kodeks cywilny zawiera kilka przepisów, które mogą stanowić podstawę do odstąpienia od umowy o roboty budowlane. Są to przepisy zawarte w tzw. części ogólnej (między innymi art. 491, który stanowi, że jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy), jak i w części szczególnej, która reguluje poszczególne umowy nazwane.

Przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane przewidują tylko jedną podstawę odstąpienia dla wykonawcy: jest to przepis, który stanowi, że jeżeli wykonawca (generalny wykonawca) nie uzyska od inwestora żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia.

Więcej ustawowych podstaw zawierają przepisy regulujące umowę o dzieło, które stosuje się odpowiednio do umowy o roboty budowlane. Są to jednak upoważnienia już dla zamawiającego, który może od umowy odstąpić, jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub zakończeniem robót (art. 635) lub wykonuje roboty w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową (art. 636).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP