PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odpowiedzialność odszkodowawcza - kluczowa w inwestycjach energetycznych

Autor: Tomasz Podkowiński, radca prawny Budimex SA
20-12-2015 12:33
Odpowiedzialność odszkodowawcza - kluczowa w inwestycjach energetycznych

Wnętrze chłodni kominowej w Elektrowni Łagisza.

Fot. Uniserv

Jednym z kluczowych zagadnień umów dotyczących inwestycji w dziedzinie energetyki i przemysłu jest ograniczenie odpowiedzialności odszkodowawczej wykonawcy - pisze dla portalu wnp.pl Tomasz Podkowiński radca prawny w Budimex SA.

Klauzule, które zawierają takie ograniczenia powszechnie występują w umowach EPC („Engineering, Procurement, Construction”). Najbardziej chyba znaną z nich klauzulą o tym charakterze jest subklauzula 17.6 Ogólnych Warunków FIDIC.
Klauzule umowne wprowadzające ograniczenie odpowiedzialności wykonawcy mają na celu określeniu, na jakie maksymalne ryzyko finansowe naraża się on zawierając daną umowę. Służą do one, zatem do odpowiedniego rozłożenia ryzyka związanego z określoną umową oraz pozwalają w konsekwencji wykonawcy na odpowiednią kalkulację ceny.

Odpowiedzialność

Powszechnie przyjmuje się, że pojęcie odpowiedzialności obejmuje wszelkie ujemne następstwa zachowania danego podmiotu, który narusza więź obligacyjną, lub szerzej:, który swoim działaniem lub zaniechaniem wyrządza szkodę – uszczerbek majątkowy w mieniu innego podmiotu.

Wykonawca co do zasady odpowiada wobec swojego kontrahenta (inwestora) do pełnej wysokości wyrządzonej mu szkody (wysokość odszkodowania odpowiadać powinna wielkości wyrządzonej szkody), przy czym odpowiada zarówno za poniesione przez poszkodowanego rzeczywiste straty, jak i oraz utracone korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (art. 363 Kodeksu cywilnego). Co do zasady podmioty prawa odpowiadają całym swoim majątkiem, teraźniejszym i przyszłym.

Ograniczanie odpowiedzialność według kodeksu cywilnego

Możliwość ograniczenia odpowiedzialności odszkodowawczej wynika z fundamentalnej zasady swobody umów i autonomii stron. Potwierdza ją wprost przepis art. 473 kodeksu cywilnego, który pozwala na modyfikację odpowiedzialności dłużnika, przy czy może ona być zarówno zaostrzona, jak i ograniczona, lub nawet wyłączona.

Zgodnie z tym przepisem dłużnik „może przez umowę przyjąć odpowiedzialność za niewykonanie lub za nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu oznaczonych okoliczności, za które na mocy ustawy odpowiedzialności nie ponosi”.

Limitowanie odpowiedzialności nie jest oczywiście nieograniczone. Nie można wyłączyć odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej. Stanowi o tym wprost przepis § 2 art. 473 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „nieważne jest zastrzeżenie, iż dłużnik nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić wierzycielowi umyślnie”.

Wina umyślna (umyślność) ma miejsce wtedy, gdy dłużnik (tu: wykonawca) świadomie chce naruszyć ciążące na nim z mocy zobowiązania obowiązki albo też, przewidując możliwość takiego naruszenia, na to się godzi.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

BUDIMEX SA [BDX]

kurs:

202.65 PLN -0.35 (-0.17%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP